3D Systems, coraz mocniej angażując się w zagadnienia związane z drukiem 3D na potrzeby medycyny, wprowadza nową usługę, optymalizującą zamawianie wydruków anatomicznych na podstawie dostarczanych przez pacjenta danych w standaryzowanych formatach odpowiednich dla technologii przyrostowyc . Firma oferuje kilka technologii druku 3D, tak aby jak najpełniej odpowiadać na potrzeby klientów, dostarczając m.in. modele anatomiczne w pełnym kolorze lub z wyróżnionymi fragmentami anatomicznymi.
Ponad dwudziestoletnie doświadczenie specjalistów firmy w dziedzinie modelowania do zastosowań medycznych pozwoliło na sprecyzowanie potrzeb i oczekiwań użytkowników – zarówno lekarzy, chirurgów jak i studentów kierunków medycznych. Teraz 3D Systems może w pełni na nie odpowiedzieć.
Jak to działa? Zasada jest prosta, podobna jak w innych serwisach oferujących usługowy druk 3D. Użytkownik przesyła plik w formacie STL, OBJ czy PLY (do tej pory wymaganym formatem był DICOM, czyli standardowe rozszerzenie dla danych otrzymywanych w badaniach obrazowania medycznego), po czym na podstawie określonej wielkości modelu, wybranej technologii druku 3D czy materiałów otrzymuje wycenę. Klient może zamówić wydruk 3D – według zapewnień otrzyma go w ciągu pięciu dni roboczych.
3D Systems oferuje cztery typy wydruków:
- SLA Translucent – modele z przeziernymi elementami z wyróżnionymi najistotniejszy elementami anatomicznymi,
- SLA Opaque – nieprzezroczyste modele wykonane z trwałych materiałów,
- MJP – modele wykonywane w technologii MJP – ich największą zaletą jest możliwość połączenia zarówno materiałów sztywnych jak i elastycznych w jednym procesie druku 3D,
CJP – do tworzenia kompleksowych, wielokolorowych wydruków, które mogą zostać wykorzystane np. do celów edukacyjnych (studenci na pewno docenią szczegółowe modele anatomiczne, które ułatwią im studiowanie budowy poszczególnych elementów ludzkiego ciała).
Jak przyznaje Katie Weimer, wiceprezes ds. aplikacji medycznych w 3D Systems, coraz więcej przedstawicieli branży medycznej dostrzega korzyści płynące z wykorzystania modeli anatomicznych drukowanych w 3D. Celem firmy jest poszerzanie świadomości na temat szerokiej gamy zastosowań, a także ciągłe powiększanie oferty rozwiązań dedykowanej dla opieki medycznej. Uruchomienie nowej, uproszczonej usługi drukowania 3D modeli anatomicznych na żądanie, może przyczynić się do upowszechnienia się takich rozwiązań w środowiskach medycznych.
Niezmiennie, 3D Systems oferuje równocześnie profesjonalną usługę druku 3D modeli anatomicznych na podstawie wyników obrazowania konkretnego pacjenta, gdzie dane są poddawane specjalistycznej analizie tak, aby otrzymać jak najwierniej oddaną geometrię. Modele po ukończonym procesie druku przestrzennego poddawane są szeregowi testów – w przypadku wytwarzania w technologii SLA modele mogą być poddane sterylizacji i trafić na salę operacyjną jako nieoceniona pomoc dla chirurgów.
Źródło: 3dsystems.com