3D Systems ogłosiło, że jako pierwsza firma na świecie wprowadza na rynek sproszkowaną wersję stopu miedzi i niklu (CuNi30) na potrzeby druku 3D. Materiał został opracowany wspólnie z Huntington Ingalls Industries (HII) – największą amerykańską firmą zajmującą się budową statków wojskowych i jest przeznaczony do użytku z laserową drukarką 3D do metalu – DMP Flex 350. 3D Systems zamierza wprowadzić na rynek nowy proszek w czwartym kwartale tego roku.
Ze względu na wysoki współczynnik odbicia, czysta miedź jest niezwykle trudna do pracy na laserowych drukarkach 3D do metalu. CuNi30 składa się w 30% z niklu, w dolnym zakresie zawartości miedzi dla typowych stopów miedzi z niklem. Możliwe, że może to dać mu przewagę wśród wszystkich proszków miedziowo-niklowych stosowanych w platformach do topienia metali laserem.
HII powstało w 2011 roku jako spółka zależna giganta obronnego Northrop Grumman. 3D Systems opracowała nowy materiał we współpracy z oddziałem HII Newport News Shipbuilding Division z siedzibą w Newport News w stanie Wirginia. HII posiada również oddział stoczniowy w Mississippi (Ingalls Shipbuilding), a także oddział bardziej ogólnych technologii obronnych i przemysłowych, w tym energii jądrowej oraz ropy i gazu.
Oprócz budowy statków stopy miedzi i niklu są przydatne w zasadzie we wszystkich innych sektorach, w których problemem jest odporność na korozję, takich jak energia jądrowa oraz ropa naftowa i gaz. Oprócz tego, że są to inne sektory, w które zaangażowana jest HII, są to również sektory, które ostatnio zaczynają znacznie zwiększać popularność druku 3D. Łącząc całą gamę podstawowych materiałów do druku 3D dostawy zarówno miedzi jak i niklu są coraz bardziej niestabilne i wydaje się, że takie pozostaną. W tym kontekście rosnąca dostępność opcji druku 3D za pomocą stopów miedzi i niklu jest jeszcze jednym sygnałem sugerującym, że technologie przyrostowe będą wywierać coraz większy wpływ na wszystkie sektory związane z energią.
Źródło: www.3dsystems.com
Zdjęcie: www.3dsystems.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)