3D Systems tworzy Systemic Bio – spółkę celową zajmującą się biodrukiem 3D

3D Systems – pierwsza firma produkująca drukarki 3D na świecie, i której założyciel – Charles Hull, jest oficjalnym twórcą technologii przyrostowych w ogóle, od kilku lat aktywnie działa w segmencie biodruku 3D, po raz kolejny będąc jednym z największych innowatorów technologicznych. Początki tego zainteresowania sięgają roku 2019, gdy firma nawiązała współpracę z belgijską firmą biotechnologiczną Antleron, zajmującą się zaawansowaną hodowlą komórkową. W maju 2021 r. 3D Systems przejęło Allevi – jeden z czołowych startupów na świecie produkujących biodrukarki 3D oraz Volumetric – firmę specjalizującą się w biodruku tkanek. Teraz firma postanowiła wyodrębnić cały dział biotechnologiczny tworząc spółkę celową – Systemic Bio, której jest wyłącznym właścicielem.

Na początek działalności, Systemic Bio otrzymało ze strony 3D Systems finansowanie w wysokości 15 milionów dolarów. 3D Systems uważa ze względu na stopień zaawansowania materiałów i technologii procesu biodruku 3D jakie posiada nowa firma to ​​wystarczy do tego aby Systemic Bio osiągnęło wkrótce poziom rentowności. Równocześnie 3D Systems ma nadzieję osiągnąć w przeciągu najbliższych pięciu lat 100 milionów dolarów przychodów z segmentu biotechnologii.

Na czele Systematic Bio stoi Taci Pereira, która pełniła funkcję dyrektora naukowego Allevi w momencie przejęcia, a potem pełniła funkcję wiceprezesa i dyrektora generalnego ds. diodruku w 3D Systems. Systemic Bio wykorzysta technologię Print to Perfusion, a także własną metodę biodrukowania, aby stworzyć wysoce złożone, niestandardowe, unaczynione tkanki dla swojej zastrzeżonej platformy narządu na chipie – ludzkich, unaczynionych zintegrowanych systemów narządów (h-VIOS).

Technologia organ-on-a-chip polega na tym, że płytki unaczynionych, trójwymiarowych rusztowań są połączone z pomocniczym sprzętem, takim jak pompy, do podawania materiałów jak związki leków, do tkanek, badając ich działanie. W przeciwieństwie do materiałów syntetycznych jak silikon, powszechnie stosowanych do badań nad odkrywaniem leków, h-VIOS jest w stanie dokładniej odzwierciedlić reakcję tkanki ludzkiej.

Firma produkuje swoje spersonalizowane chipy h-VIOS przy użyciu biodrukarek w swoim zakładzie w Houston w Teksasie, gdzie według 3D Systems, jej biodrukarki są zdolne do co najmniej 10-krotnie większej objętości roboczej i do 10-krotnie wyższej rozdzielczości niż inne dostępne platformy, co umożliwia wydajna produkcja na poziomie produkcyjnym.

Źródło: www.3dsystems.com via www.3dprint.com

Scroll to Top