Jeżeli potrzebujemy edytować plik STL możemy sięgnąć po jeden z opisywanych przeze mnie miesiąc temu programów, jeśli chcemy sami coś zaprojektować, to posługujemy się oprogramowaniem do modelowania, jeśli natomiast potrzebujemy gotowca, to ściągamy go z jednego z serwisów z darmowymi plikami. Co natomiast jeżeli chcemy tylko obejrzeć jakiś plik? Wtedy z pomocą przychodzą nam darmowe narzędzia do podglądu plików STL. Zapraszam do zestawienia kilku najciekawszych z nich.
Oczywiście każdym z wymienionych we wstępie softów jesteśmy w stanie podejrzeć plik STL, ale nie każdy ma ochotę „zaciągać” dodatkowe megabajty kodu funkcjonalności, które nie są mu do niczego potrzebne. Czasami po prostu wystarczy nam igła i nitka, nie potrzebujemy od razu maszyny do szycia.
-
ViewSTL (narzędzie Online)
Jest to chyba najprostszy sposób na podgląd pliku STL. Otwieramy stronę w przeglądarce internetowej, przeciągamy i upuszczamy w oknie nasz plik lub wybieramy go wskazując odpowiedni katalog i gotowe. Po otworzeniu pliku automatycznie włącza się funkcja autorotacji, dzięki czemu możemy obejrzeć „animację” obracającego się modelu, która zostaje wyłączone po kliknięciu na nim. Dostępne mamy trzy opcje podglądu pliku: standardowy, wygładzony oraz siatka budujących model trójkątów. Dodatkowo nasz model możemy wyświetlić w dwunastu, różnych kolorach. Oprócz wymienionych funkcji możemy też zobaczyć wymiary modelu oraz jego objętość. Możemy też w łatwy sposób wykonać screen wyświetlanego obiektu. ViewSTL posiada też wtyczkę WordPress, dzięki której możemy umieścić to narzędzie na naszej stronie internetowej.
-
SchareCAD (narzędzie Online)
Kolejne narzędzie online. Możemy tutaj wgrać plik o rozmiarze nie większym niż 50MB. Program czyta mnóstwo formatów, od plików CADowskich, przez pliki 3D, rastrowe, wektorowe, aż po spakowane archiwa. Narzędzie działa dość topornie, po wybraniu jakiejkolwiek opcji z zasobnika trzeba odczekać naprawdę dłuższą chwilę na reakcję. Oprócz kilku rodzajów podglądu, możliwe jest też chociażby dokonywanie pomiarów odległości, czy też pola powierzchni na modelu.
Aplikacja dostępna na Windowsa i Androida, wspierająca ekrany dotykowe. Działa bardzo płynnie. W łatwy sposób możemy przełączać się pomiędzy widokami modelu. Oprócz tego mamy możliwość dostosowania programu do naszych upodobań, chociażby poprzez zmianę kolorów tła.
Program odczytuje całkiem sporo formatów plików 3D. Na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem rozbudowany i skomplikowany, ale tak naprawdę zawiera wszystkie podstawowe funkcje opisane we wcześniejszych propozycjach. Umożliwia też zapisywania screenów oraz dowolną manipulacje położeniem kamery podglądu. Działa bardzo płynnie. Dostępna jest wersja na Windowsa, na system Mac OS X oraz Linux.
Aplikacja dostępna tylko na komputery z systemem Mac OS X. Bardzo proste narzędzie, oprócz podglądu pozwala jeszcze na zmianę wymiarów oraz położenie oglądanego obiektu.
Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych programów dzisiejszego zestawienia. Posiada kilka bardzo ciekawych i użytecznych opcji. Możemy na przykład przeprowadzić analizę grubości ścianki modelu, zajrzeć do jego środka, wykonać jego prostą animacje, pokolorować go wedle uznania oraz dokonywać pomiarów odległości.
Drugie najbardziej zaawansowane narzędzie z wszystkich, które dzisiaj opisałem. Działa bardzo płynnie. Wprawdzie mamy do wyboru mało możliwości poprawienia widoczności modelu poprzez chociażby zmianę jego koloru lub kierunku padającego światła, ale z drugiej strony możemy za jego pomocą wykonać o wiele więcej niż wcześniej wspomnianymi programami. Możemy chociażby łączyć ze sobą dwa pliki STL, odcinać niepotrzebne elementy lub łatać dziury w modelu. Założeniem naszego zestawienia był jednak prosty podgląd pliku i w tym MeshLab sprawdza się bardzo dobrze.
Tekst na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International
Źródło: www.all3dp.com
Zdjęcia: [1] [6]