Post-processing w technologii druku 3D SLS z użyciem sproszkowanych polimerów (PA12 lub TPU) jest kluczowym etapem, który przekształca surowe wydruki w gotowe produkty o wysokiej jakości. Proces ten obejmuje kilka etapów, w tym depowdering, szlifowanie, barwienie oraz klejenie mniejszych części w duże obiekty, których nie dałoby się wydrukować w jednym kawałku. Firmą która specjalizuje się w druku 3D SLS i zaawansowanym post-processingu części wydrukowanych z poliamidów jest Technology Applied – największa polska firma świadcząca usługi druku 3D.

Depowdering, czyli usuwanie niespieczonego proszku to pierwsza, podstawowa czynność jaką należy wykonać po zakończeniu procesu druku 3D. Czynność ta jest zwykle wykonywana ręcznie przy użyciu pędzli, sprężonego powietrza lub specjalistycznych urządzeń do czyszczenia. Ostrożne usunięcie nadmiaru proszku jest istotne dla zachowania szczegółów i jakości wydruku – szczególnie w przypadku cienkich ścianek o grubości poniżej 0,8 mm.

W przypadku niektórych elementów, oczyszczenie ich z proszku stanowi koniec pracy i detal może zostać wysłany do klienta lub użyty w aplikacji. Jednakże jeśli część ma uzyskać większą gładkość powierzchni, niezbędne jest jej szlifowanie. Używa się do tego różnych rodzajów papieru ściernego, od gruboziarnistych do bardzo drobnoziarnistych, w zależności od wymaganego stopnia wygładzenia. Często stosuje się też maszyny szlifierskie do szybszego i bardziej jednolitego wykończenia.

Domyślnie wydruki 3D wykonane z poliamidu 12 w technologii SLS są białe. Jeśli potrzebne jest ich barwienie, może ono być wykonane metodą ciśnieniowo-zanurzeniową lub tradycyjnym lakierowaniem. Metoda ciśnieniowo-zanurzeniowa polega na zanurzeniu wydruku w barwniku pod ciśnieniem, co pozwala na głębokie wniknięcie koloru w materiał. Pod wpływem ciśnienia części się delikatnie rozszerzają, a barwnik trwale wnika w ich strukturę. Z kolei tradycyjne lakierowanie polega na nanoszeniu farby za pomocą pędzla lub sprayu, co daje większą kontrolę nad kolorystyką i wykończeniem. Technology Applied dysponuje obydwiema metodami barwienia – barwienie ciśnieniowe dotyczy palety kilku wybranych kolorów, podczas gdy za pomocą lakierowania sprayami można zabarwić część na praktycznie dowolny kolor z palety RAL.

W przypadku dużych wydruków, które nie zmieszczą się do komory roboczej drukarki 3D, konieczne jest ich klejenie z kilku kawałków. Do łączenia części z PA12 wykorzystuje się specjalistyczne kleje, takie jak epoksydowe czy cyjanoakrylowe. Kleje te zapewniają silne i trwałe połączenie, zachowując przy tym właściwości mechaniczne poliamidu. Technology Applied dysponuje przemysłowymi drukarkami 3D firmy EOS, gdzie najdłuższa część może liczyć nieco ponad 60 cm. Dzięki klejeniu, które firma zapewnia, można jednak produkować części o wymiarach przekraczających 1 metr w wybranej osi XYZ.

Proces post-processingu w druku 3D SLS z PA12 jest wieloetapowym procesem, który wymaga precyzji i umiejętności. Od depowderingu po klejenie, każdy etap ma kluczowe znaczenie dla jakości końcowego produktu, wpływając na jego wygląd, trwałość i funkcjonalność.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like