Początkujący użytkownicy drukarek 3D zwykle rozpoczynają swoją przygodę z tym urządzeniem od Thingiverse, skąd pobierają dziesiątki projektów próbując z większym lub mniejszym powodzeniem je wydrukować. Prędzej czy później część z nich dochodzi do momentu gdy okazuje się, że nieprzebrane zasoby bibliotek z darmowymi projektami do druku 3D im nie wystarczają i chcieliby spróbować stworzyć coś własnego. Ewentualnie zmodyfikować lub spersonalizować któryś z projektów.

3D Computer Aided Design

Projektowanie wspomagane komputerowo jest niezwykle przydatne między innymi w branży inżynieryjnej. Programy wywodzące się z tej kategorii pozwalają na wytłaczanie modeli z dwuwymiarowych kształtów. Fakt korzystania z rysunków technicznych sprawia, że uzyskane obiekty charakteryzują się wysoką dokładnością.

Modelowanie 3D

Programy zaprojektowane z myślą o modelowaniu przestrzennym pozwalają na większą abstrakcję i swobodę w tworzeniu. Sprawdzają się idealnie w przygotowywaniu figurek czy geometrycznie skomplikowanych modeli.

3D CAD czy modelowanie 3D – co wybrać?

Aby podjąć decyzję, z którego oprogramowania skorzystać w celu realizacji swojego projektu należy przede wszystkim określić, do której kategorii on należy. Trzeba wziąć pod uwagę, czy będzie to techniczna praca (w tym przypadku świetnie sprawdzą się programy z grupy CAD), czy raczej artystyczna forma, wymagająca modelowania przestrzennego.

Kolejnym etapem zawężania pola wyboru jest poziom zaawansowania użytkownika. W sytuacji, gdy nigdy nie mieliśmy kontaktu z tworzeniem modeli do technologii addytywnej powinniśmy rozważyć instalację podstawowych programów dedykowanych tym celom. Natomiast, posiadając już pewne doświadczenie w tym sektorze, warto zainteresować się bardziej złożonymi aplikacjami, oferującymi szerszy wachlarz możliwości.

Poniższy diagram prezentuje zbiór 17 darmowych programów do projektowania modeli 3D. Systemy są dość zróżnicowane zarówno pod względem przeznaczenia, specyfiki czy łatwości obsługi. Niektóre należą do bardzo dobrze znanych (Blender, DesignSpark, SketchUp, Tinkercad) – inne do mniej, jednakże wszystkie mają tą samą zaletę – nie trzeba za nie płacić. I choć mają z tego tytułu pewne ograniczenia, jest to o tyle dobre, że każdy może sprawdzić czy w ogóle nadaje się do samodzielnego projektowania rzeczy – a przede wszystkim, czy to go w ogóle bawi? I dopiero po zrealizowaniu kilkunastu (kilkudziesięciu?) projektów podejmie ewentualną decyzję, czy warto w jego lub jej przypadku myśleć o wydaniu kilku-kilkunastu tysięcy na profesjonalne, komercyjne narzędzie?

W obu kategoriach alfabetyczny spis programów został poszerzony o krótki opis wraz z informacją o wymaganym stopniu zaawansowania użytkowania oraz systemie operacyjnym.

3D CAD
PROGRAMCHARAKTERYSTYKA
Poziom: zaawansowany
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: System modelowania brył open source, zawierający funkcję interaktywnej edycji geometrii obrazu oraz możliwość śledzenia promieni do renderowania grafiki.
Poziom: średni
System operacyjny:
Windows
Opis: Program z intuicyjnym interfejsem pozwalający na łatwe tworzenie geometrii, tworzenie szczegółowych arkuszy wymiarowych oraz wprowadzanie zmian w projektach CAD.
Poziom: średni
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: System z rozbudowanym zbiorem funkcji do projektowania parametrycznego, posiadający możliwość eksportu pliku do formatu STL.
Poziom: zaawansowany
System operacyjny:
Windows
Opis: Bliźniaczo podobny interfejs do programu AutoCAD sprawia, że system nanoCAD jest jego idealną darmową alternatywą, pozwalającą na modelowanie parametryczne.
Poziom: zaawansowany
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Narzędzie do tworzenia modeli bryłowych, dedykowane głównie profesjonalistom pracującym zespołowo nad projektami open source.
Poziom: zaawansowany
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Typowo techniczny program do przygotowywania parametrycznych modeli. Wymaga od użytkowania dość zaawansowanej wiedzy inżynierskiej. Nie sprawdzi się w tworzeniu projektów artystycznych.
Poziom: początkujący
System operacyjny:
online
Opis: Działający z poziomu przeglądarki program o dość ograniczonej funkcjonalności, lecz pozwalający na tworzenie prostych obiektów.
3D Modeling
PROGRAMCHARAKTERYSTYKA
Poziom: początkujący
System operacyjny:
Windows
Opis: Darmowy i w pełni funkcjonalny system opracowany przez Amabilis Software, sprawdzający się w tworzeniu szczegółowych obiektów 3D.
Poziom: średni
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Potężne narzędzie porównywane z komercyjnymi programami do modelowania I renderowania 3D. Art of Illusion jest używany przede wszystkim do tworzenia grafik na potrzeby wizualne. Niekoniecznie sprawdza się jako narzędzie do przygotowywania modeli pod druk 3D.
Poziom: zaawansowany
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Należący do najpopularniejszych darmowych programów do projektowania przestrzennego na świecie system o olbrzymich możliwościach. Jest dość skomplikowany, przez co wymaga dużo czasu na wdrożenie oraz poznanie wszystkich dostępnych opcji.
Poziom: średni
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Oprogramowanie do modelowania i tworzenia animacji trójwymiarowych. Może być wykorzystywane w pracy nad modelami do druku 3D, lecz nie jest to jego przeznaczeniem.
Poziom: początkujący
System operacyjny:
online
Opis: Podstawowe narzędzie służące do rzeźbienia 3D, gotowe do użycia w przeglądarce internetowej. Pozwala na stopniowe budowanie poziomów szczegółów modelu.
Poziom: średni
System operacyjny:
Windows, OS X
Opis: Oprogramowanie twórców ZBrush, przeznaczone do modelowania obiektów w 3D.
Stosunkowo niewielka liczba funkcji pozwala na szybką naukę systemu.
Poziom: średni
System operacyjny:
online
Opis: Jeden z najpopularniejszych programów do projektowana obiektowego, rozwijanego przez wiele lat przez Google. Od 2012 roku program należy do firmy Trimble i ma charakter komercyjny. Darmowa wersja posiada schludny interfejs ułatwiający szybką pracę.
Poziom: początkujący
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Narzędzie do tworzenia modeli 3D o zakresie funkcji idealnym dla początkujących użytkowników, którzy chcą zyskać solidne podstawy w modelowaniu trójwymiarowym bez przytłaczania się ogromem opcji.
Obróbka modeli 3D
PROGRAMCHARAKTERYSTYKA
Poziom: początkujący
System operacyjny:
Windows
Opis: Przydatne narzędzie do upraszczania procesu wczytywania, obróbki i drukowania modeli 3D. Pozwala na dostosowywanie obiektów do druku oraz na wprowadzanie zmian w projekcie.
Poziom: średni
System operacyjny:
Windows, OS X, Linux
Opis: Oprogramowanie służące do edycji oraz naprawy już istniejących plików STL. Modele optymalizowane są pod druk 3D. MeshLab posiada takie funkcjonalności jak czyszczenie i filtrowanie plików STL oraz renderowanie dużych obiektów trójwymiarowych.

Grafika: [1] [2]

Magdalena Kordek
Specjalizuje się w innowacyjnych zastosowaniach druku 3D oraz pozostałymi technologiami wytwórczymi wykorzystywanymi w nowoczesnej medycynie.

  7 Comments

  1. Super, dzięki.

  2. Dzien dobry,
   W pracy pracuje na SolidWorks, ktory z tych programow jest najbatdziej zbilizony do SW?

   Pozdrawiam,
   PK

   1. DesignSpark Mechanical, z tym że niestety należy mieć na uwadze to, że porównujemy oprogramowanie darmowe z jednym z liderów rynku… 😉

   2. Onshape, który w tym zestawieniu się nie znalazł a szkoda bo jest świetnym CADem w chmurze. Powołał go do życia zespół osób, które kiedyś stworzyły Solidworksa. Można do niego importować najpopularniejsze pliki (natywnie SolidWorks, CATIA, CREO, Inventor, PARASOLID, IGES, STEP). Jest tylko jeden szkopuł: w darmowej wersji masz tylko 100MB przestrzeni na prywatne modele i 5GB na publicznie udostępniane.

  3. Aktualna wersja tekstu pochodzi z lipca 2020 r. W przypadku gdyby dany program nie był już darmowy lub wspierany – prosimy o stosowną informację w komentarzu.

  4. Dlaczego nie ma Fusion360?

   1. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dlatego, że jest to lista darmowych programów, a na stronie Autodesku znajduje się następujący komunikat:

    „Stop struggling with broken processes and get back to what you do best. A complete product development solution is waiting for you.

    $495 /year”

    Tak, wiemy że jest także darmowa wersja studencka, ale to jest zestawienie dla osób dorosłych.

  Comments are closed.

  You may also like