Technologia PolyJet została stworzona pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku przez firmę Objet (obecnie będąca częścią firmy Stratasys). Od lat stanowi jedną z najbardziej zaawansowanych metod wytwórczych w dziedzinie przemysłowego druku 3D. Jej unikatowe cechy sprawiają, że jest to technologia wyróżniająca się na tle innych metod fotopolimerowego druku 3D jak SLA, DLP czy UV LCD.

PolyJet działa na zasadzie selektywnego natryskiwania drobnych kropelek fotopolimeru na platformę roboczą, a następnie natychmiastowego utwardzania ich za pomocą światła UV. Ta metoda umożliwia bardzo wysoką rozdzielczość i jakość detali, z warstwami, które mogą osiągnąć wysokość zaledwie 16 mikronów, co jest jednym z najniższych dostępnych poziomów w druku 3D. Dzięki zastosowaniu wielu dysz, technologia PolyJet umożliwia jednoczesne stosowanie różnych materiałów i kolorów w jednym procesie drukowania, co pozwala na tworzenie skomplikowanych i wielokolorowych obiektów z różnymi właściwościami fizycznymi.

Jedną z głównych różnic między PolyJet a innymi technologiami druku 3D, takimi jak SLA, DLP czy UV LCD, jest sposób aplikacji materiału. Technologie te opierają się na zanurzeniowych metodach, gdzie cała kadź żywicy jest utwardzana w określonych miejscach. W przeciwieństwie do tego, PolyJet natryskuje żywicę punktowo, co pozwala na większą precyzję i możliwość drukowania wielomateriałowego. Równocześnie technologia PolyJet wymaga także dokładnego oczyszczania po zakończeniu procesu druku 3D. Pojemniki z nadmiarem żywicy muszą być regularnie czyszczone, a struktury podporowe są zwykle usuwane poprzez wypłukiwanie wodą lub rozpuszczanie w roztworze (np. w roztworze alkoholowym). Proces ten, choć prosty, może być czasochłonny.

Koszty eksploatacji drukarek PolyJet są stosunkowo wysokie, szczególnie ze względu na cenę kartridży z żywicami, które mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Mimo to, jakość i wszechstronność wydruków uzasadniają te koszty, zwłaszcza w zastosowaniach wymagających wysokiej dokładności i różnorodności materiałowej.

Technology Applied – największa polska firma świadcząca usługi druku 3D, mimo posiadania m.in. drukarek 3D typu SLA, oferuje równolegle możliwość zamówienia wydruków 3D również w metodzie PolyJet. Technologia ta oferuje też znacznie wyższą precyzję i rozdzielczość w porównaniu do SLS (selektywne spiekanie laserowe) i MJF (Multi Jet Fusion), a także umożliwia tworzenie wielomateriałowych i wielokolorowych wydruków, czego nie oferują inne metody. Wysoka jakość wykończenia, zdolność do tworzenia skomplikowanych geometrii oraz elastyczność w wyborze materiałów sprawiają, że PolyJet jest cennym narzędziem dla firm w rodzaju Technology Applied, które dążą do innowacji i dostarczania wysokiej jakości, spersonalizowanych produktów swoim klientom.

Źródło: www.3dprintingcenter.net

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like