I tak prawie dzień w dzień, tydzień w tydzień… Jak nie CLIP – to Autodesk. Czołowy producent oprogramowania dla inżynierów wyrasta powoli na jednego z głównych rozgrywających w branży druku 3D. Jest obecny w kontekście praktycznie każdego nowego projektu, dostarczając bądź to swoje oprogramowanie bądź udzielając wsparcia finansowego. Autodesk uczestniczy w rozwoju technologii CLIP, jest częścią 3MF Consortium założonego przez Microsoft, rozwija swoją platformę SPARK oraz własną drukarkę 3D – Ember. Niedawno uruchomił fantastyczną platformę wprowadzającą najmłodszych w arkana druku 3D – Tinkerplay, a teraz… ogłosił opatentowanie nowego systemu druku 3D w technologii FDM, pozwalającego na łączenie wielu kolorów i/lub materiałów w jednym procesie.
Druk 3D w pełnym kolorze w technologii FDM to obszar, na którym poległa już niejedna firma… Najbliżej sukcesu jest póki co holenderski Builder, który potrafi póki co mieszać dwa kolory tworząc trzeci. Autodesk podąża w tym samym kierunku, próbując mieszać kilka kolorów na poziomie głowicy drukującej. Na podstawie grafik dołączonych do wniosku patentowego, drukarka 3D wydaje się być zaprojektowane tak, aby umożliwić drukowanie za pomocą wszystkich dostępnych filamentów, włączając w to np. elastyczne, czy przewodzące prąd.
Jak to ma działać? Filamenty są prowadzone do komory w kształcie spirali, gdzie mieszają się ze sobą przed opuszczeniem głowicy drukującej. Aby kontrolować przepływ filamentu, wykorzystano poziome sworznie suwakowe przymocowane do każdej rurki prowadzącej materiał do komory. Dodatkowo wykorzystano system kilku głowic drukujących, które będą rotować w zależności od tego jaki materiał ma być drukowany.
Nie da się ukryć, iż powyższe rozwiązania stanowią niejako mix kilku rozwiązań już obecnych na rynku. Mieszanie filamentów w komorze drukującej stosuje już wspomniany Builder. System kilku filamentów prowadzonych niezależnie do głowicy drukującej był wykorzystany przez niesławne botObjects, z kolei system kilku zmiennych głowic drukujących (konkretnie dwóch) jest obecny w CEL Roboxie.
No ale Autodesk to Autodesk – jak zwykle w takich przypadkach, duży może więcej…
Źródło: www.3dprintingindustry.com