Wczoraj CELLINK, szwedzki producent biodrukarek 3D, zaprezentował nowe urządzenie, które według zapowiedzi ma wprowadzić nowy standard do świata biodruku. Jest to najnowsza iteracja flagowego urządzenia CELLINK – BIO X.
Mimo, że obie biodrukarki 3D pracują w tej samej technologii, to szwedzki producent przygotował masą nowości i ulepszeń, które mają zoptymalizować prace użytkowników. Zgodnie ze swoją misją, CELLINK stara się dostarczać innowacyjne technologie wspomagające badania naukowców na całym świecie. Wychodząc na przeciw ich oczkowaniom stworzył BIO X6, które pozwoli im na znaczne rozszerzenie spektrum swoich prac, a zarazem umożliwi łączenie wielu rodzajów materiałów w jednym procesie i tworzenie bardziej skomplikowanych geometrii.
Tym, co stanowi przewagę urządzenia jest system sześciu głowic drukujących 3D, które mogą pracować niezależnie, co pozwala na wykorzystanie różnego rodzaju materiałów w ramach jednego biowydruku 3D, co daje zupełnie nowe możliwości w kontekście wytwarzania funkcjonalnych tkanek. Jak mówi Intale Namro Redwan, dyrektor naukowy w CELLINK, możliwość jednoczesnego stosowania różnych ciśnień, temperatur i metod drukowania ma charakter rewolucyjny. Użytkownicy mogą mieszać komórki w każdej głowicy drukującej 3D, zapewniając komórkom odpowiednie środowisko do przeżycia.
Dodatkowo, urządzenie:
- wyposażono w czystą komorę roboczą, zgodną z opatentowaną technologią Clean Chamber, wyposażona w lampę UV,
- posiada system sterowania przez tablet umieszczony na ruchomym ramieniu,
- wzbogacono o system automatycznej kalibracji,
- umożliwia dowolny sposób połączenia internetowego (bezprzewodowy lub standardowy),
- ma niemal kompaktowe wymiary, co jest istotne w przypadku niewielkich przestrzeni laboratoryjnych – bez problemu zmieści się w komorze laminarnej,
- jest kompatybilne z szeregiem głowic – podgrzewanych, chłodzonych, do ekstruzji pneumatycznej i wytwarzania metodą EDM (Electromagnetic Droplet).
Platforma BIO X6 dedykowana jest dla inżynierów tkankowych, naukowców pracujących w laboratoriach medycyny regeneracyjnej i biologów, którzy wykorzystują technologię biodruku 3D i bioplottowania.
Źródło: cellink.com