Świat przyrody często jest doskonałym źródłem inspiracji. Ludzie wzorują się na anatomii zwierząt czy budowie roślin w różnorodnych dziedzinach życia – niejednokrotnie pisaliśmy już o naukowcach, którzy zafascynowani naturą starali się „przetłumaczyć” mechanizmy rządzące przyrodą w świat inżynierskich konstrukcji. Warto tu wspomnieć m.in. implanty z PEKK o antybakteryjnym działaniu, wzorowane na skrzydłach cykad czy wydruki 4D inspirowane budową owadzich skrzydeł.
Jednak natura inspiruje nie tylko inżynierów, ale również artystów, którzy wykorzystując nowoczesne technologię tworzą niecodzienne formy. Studio projektowe Nervous System tworzy wyjątkowe detale na potrzeby sztuki oraz mody, czerpiąc inspirację z różnych, mogłoby się wydawać odległych od siebie dziedzin życia. Artyści łączą pomysły wywodzące się ze świata informatyki, matematyki, biologii i architektury, wykorzystując do ich produkcji nowoczesne techniki – m.in. technologię druku 3D.
Ich najnowsza kolekcja imituje kształty gąbek szklanych, czyli podwodnych stworzeń żyjących w oceanicznych głębinach. Ich skomplikowana geometria była możliwa do odtworzenia dzięki technologii stereolitografii, czyli precyzyjnej metody druku 3D z żywic światłoutwardzalnych. W procesie produkcji wykorzystano nową, ceramiczną żywicę od Formlabs, która niedawno miała swoją premierę i trafiła do regularnej sprzedaży. Materiał jest kompatybilny z drukarką 3D Form 2.
Według założeń artystów, ich linia drukowanej przestrzennie biżuterii miała być od początku wykonana z ceramiki. Jak przyznaje jedna z uczestniczek projektu, materiały ceramiczne łączą w sobie piękny wygląd z niską ceną i niespotykanymi w przypadku innych tworzyw właściwościami materiałowymi (m.in. wysoka twardość czy odporność na wysokie temperatury). Jednak ze względu na fakt, że zaprojektowane przez artystów struktury wyróżniały się nieszablonową geometrią, trudno je było wytworzyć z wykorzystaniem standardowych technik.
Jak tłumaczą twórcy, w przypadku cienkich, niemal ażurowych struktur trudno mówić o wykonywaniu odlewów, gdyż ceramika przy swojej wysokiej twardości cechuje się również dużą kruchością i tendencją do pękania. Ceramiczny materiał od Formlabs ma formę tradycyjnego fotopolimeru, w którym zanurzone są mikrocząsteczki krzemionkowe, przez co może być wykorzystywany do tworzenia naprawdę cienkich struktur.
Struktura przestrzenna szklanych gąbek posłużyła jako baza do tworzenia naszyjników oraz kolczyków w nowej kolekcji Nervous System. Wydrukowane modele zostały wykończone ręcznie poprzez piaskowane, glazurowane i wypalane dwukrotnie w piecu w temperaturach sięgających nawet 1300°C. Efekt? Ceramiczna biżuteria z szkliwionym wykończeniem, nieustępująca biżuteryjnym wyrobom tworzonym konwencjonalnymi metodami.
Źródło: all3dp.com