CASE STUDY: Drukarki 3D BCN3D w optymalizacji produkcji obuwia

Coraz więcej firm z branży obuwniczej szuka obszarów, w których mogą wykorzystać potencjał technologii druku 3D. Mowa tu nie tylko o gigantach produkcji obuwia sportowego jak Adidas czy Reebok, ale również o mniejszych producentach, którzy również chcą nadążać za najnowszymi trendami technologicznymi.

Wśród nich jest Camper, jedna z najlepiej prosperujących młodych firm w Hiszpanii. Co roku przedsiębiorstwo sprzedaje nawet do czterech milionów par butów. Jednocześnie kojarzeni są z innowacyjnymi projektami, które przyczyniają się do zwiększania komfortu użytkowania kolejnych modeli ich obuwia. W swojej pracy wykorzystują technologie druku 3D, które optymalizują proces projektowania nowych modeli butów i tworzenie funkcjonalnych prototypów.

W głównej siedzibie w Inca na Majorce firma wdrożyła kilka desktopowych drukarek 3D BCN3D, dzięki którym nie tylko udało im się zredukować koszty, ale również skrócić czas pomiędzy projektem a wypuszczeniem nowej kolekcji na rynek. Jak przebiega proces tworzenia modeli butów z najnowszej kolekcji?

Specjaliści z Camper wyznaczyli sobie termin stworzenia nowej kolekcji na trzy miesiące. Przy tak napiętym grafiku musieli znaleźć rozwiązanie, które pozwoli im na szybkie i ekonomiczne stworzenie kilku iteracji modelów projektowych, aby znaleźć optymalne rozwiązanie. Jednocześnie, zależało im aby tworzone modele charakteryzowały się powtarzalną, wysoką jakością wykonania, tak aby można było z ich wykorzystaniem zweryfikować możliwość spełnienia wymagań klienta.

Własne drukarki 3D nie były jednak dla firmy oczywistym wyborem. Początkowo zlecano zewnętrznej firmie wykonywanie prototypów standardowymi metodami, jednak ze względu na długi czas oczekiwania (nawet do dwóch tygodni) ilość iteracji modelu została zredukowana do minimum. Z tego powodu, wybór najodpowiedniejszego wariantu był dokonywany na ekranie monitora, co nie do końca spełniało wymagania zespołu projektowego.

Instalacja w biurze dwóch drukarek 3D BCN3D Sigma i Sigmax zupełnie zmieniło podejście zespołu do projektowania – teraz projektanci mogą omówić pomysły i proponowane szczegóły wykonania z inżynierami z działu technicznego, którzy przekształcają te pomysły w modele 3D i dostarczają gotowe wydruki w ciągu następnej doby. Dla projektantów jest to ogromne ułatwienie, ponieważ na bieżąco mogą sprawdzać fizyczne właściwości proponowanych rozwiązań i z łatwością nanosić poprawki w kolejnych iteracjach. To daje im znacznie większą swobodę projektowania, przez co nie obawiają się proponować bardziej kreatywnych i odważnych projektów, bez poczucia zmarnowanego czasu i niepotrzebnie wygenerowanych kosztów.

Jak mówi Jordi Guirado, inżynier produktu w Camper, system dwugłowicowego druku 3D, w jaki wyposażony są urządzenia od BCN3D daje możliwość wykorzystania rozpuszczalnego w wodzie materiału podporowego. Pozwala to tworzyć modele o jeszcze bardziej złożonych geometriach.

To kolejny przykład firmy, która wdrażając drukarki 3D obniżyła koszty, jednocześnie zyskując szereg wartości dodanych. Dla Camper  technologia druku 3D wpłynęła na zwiększenie kreatywnych możliwości projektantów, co idzie w parze z znacznym przyspieszeniem etapu projektowania nowych produktów i wdrażania ich na rynek.

Oficjalnym dystrybutorem drukarek 3D BCN3D Technologies w Polsce jest firma Global 3D.

Źródło: bcn3d.com

Scroll to Top