Materiały przeciwdrobnoustrojowe zyskały na uwadze i popularności w przeciągu ostatniego roku. Chilijsko-amerykańska firma Copper3D, znana ze swoich materiałów przeciwdrobnoustrojowych do druku 3D w technologii FDM zapowiedziała nową przeciwbakteryjną żywicę do technologii SLA.
Od momentu powstania firmy w 2018 roku, Copper3D zdążył odnieść niebywały sukces, rozwijając swoją linię materiałów przeciwbakteryjnych i budując sieć 20 dystrybutorów na całym świecie. Dzięki temu tworzywa chilijsko-amerykańskiego producenta można nabyć aż w 50 krajach. Ponadto, firma nawiązała współpracę z oddziałem badań i rozwoju NASA, będąc w pierwszej piątce najbardziej wpływowych producentów materiałów do druku 3D.
Jakiś czas temu producent otrzymał walidację na swoje dodatki przeciwdrobnoustrojowe Cuprionix®, które są stosowane w produktach Copper3D. Według Pasteur Institute we Francji, mają one silne działanie antywirusowe i skutecznie eliminują 90% patogenów w 5 minut i + 99,975% w 60 minut. Jest to niebywały sukces i potwierdzenie technologii opracowanej przez producenta,
Nowy materiał przeciwdrobnoustrojowy do druku 3D w technologii SLA
Od początku istnienia, Copper3D skupiał się na przeciwdrobnoustrojowych materiałach eksploatacyjnych, dedykowanych do technologii FDM. Teraz firma postanowiła wprowadzić również żywice światłoutwardzalne do druku 3D w technologii SLA. Ta metoda wytwarzania przyrostowego zapewnia znacznie lepszą jakość i możliwość zastosowania materiałów Copper3D w bardziej wymagających branżach.
Jak twierdzi Daniel Martínez, dyrektor ds. Innowacji w Copper3D, firma zawsze skupiała się na aplikacji przeciwbakteryjnych materiałów z dodatkiem miedzi w celu ratowania zdrowia i życia ludzi. Spektrum zastosowań tworzyw o działaniu antybakterynym jest bardzo szerokie, od produkcji wkładek przeciwbakteryjnych dla pacjentów ze stopą cukrzycową po przewodniki chirurgiczne do planowania złożonych operacji. Wprowadzenie innych rodzajów tworzyw, dedykowanych dla kolejnych technologii druku 3D pozwoli poszerzyć możliwości zastosowania materiałów chilijskiego producenta w innych branżach.
Nowa żywica Glaciarys AR3®, jest odpowiedzią na specyficzne wymagania i potrzeby chirurgów oraz dentystów. Materiał będzie wysokowydajny, a przy tym przeciwdrobnoustrojowy, dlatego stosowanie go w warunkach chirurgicznych będzie możliwe. SLA zapewnia wysoką jakość, doskonałą rozdzielczość i możliwość prototypowania różnych formuł żywic z dodatkami przeciwdrobnoustojowymi.
Materiał Glaciarys AR3® będzie cechowała przystępna cena, ale jednocześnie będzie idealny do zastosowań w biomedycynie. Nowa żywica będzie w pełni biokompatybilna, spełniając testy normy ISO22196. Jest skuteczna przeciwko bakteriom Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Uzyskanie tak ważnych certyfikacji materiałów, zapewni możliwość zastosowania Glaciarys AR3® w różnych sektorach branży opieki zdrowotnej. Pierwszą aplikacją, w której przetestowano nowy materiał Copper3D była skomplikowana operacja endoprotezoplastyki stawu barkowego pod nadzorem dr. Felipe Reinaresa, prestiżowego i szanowanego chirurga ortopedii barku i łokcia. Wykonanie modelu do zaplanowania operacji umożliwiło odniesienie sukcesu. Powodzenie Glaciarys AR3® podczas planowania tej operacji dowodzi, że jest żywicą idealną do zastosowań w stomatologii, ortopedii i rehabilitacji.
Wkrótce Glaciarys AR3® będzie dostępny u dystrybutorów Copper3D. Listę można znaleźć tutaj.
Grafiki: Materiały prasowe Copper3D.