Copper3D – chilijsko-amerykańska firma specjalizująca się w produkcji antybakteryjnych filamentów wykorzystywanych w drukarkach 3D typu FDM / FFF, ogłosiła dołączenie do programu rozwoju materiałów do druku 3D – Ultimaker Material Alliance Program. Tym samym, w oprogramowaniu CURA, w sekcji Marketplace jest gotowy do pobrania i instalacji oficjalny profil dla materiału PLACTIVE AN1, przystosowany do drukarek 3D holenderskiego producenta.

Copper3D to założony w Chile start-up, który rozwija serię antybakteryjnych filamentów wzbogacanych nanocząstkami miedzi. Wśród pierwszych użytkowników materiałów znaleźli się m.in. naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce i NASA. Technologia wytwarzania filamentów przez Copper 3D opiera się o opatentowany i wysoce skuteczny dodatek oparty na nanocząstkach miedzi, przekształcający termoplast PLA w pełni antybakteryjne nanokompozyty. PLACTIVE jest materiałem zarejestrowanym przez FDA i zgodnym z normą UE. Produkcja i jakość są gwarantowane przez MCPP Netherlands, część grupy Mitsubishi Chemical.

Aktualnie w sprzedaży jest dostępny materiał o nazwie PLACTIVE AN1 – wysokiej jakości polimer PLA z dodatkiem nanoporowatym o stężeniu 1%, posiadający „aktywne” właściwości eliminujące szeroką gamę mikroorganizmów. Producent opracował także materiał medyczny o nazwie NANOCLEAN – wysokiej jakości polimer antybakteryjny PETG, przeznaczony do bardziej specyficznych projektów w produkcji narzędzi i komponentów wykorzystywanych w urządzeniach medycznych.

Ultimaker Material Alliance Program został po raz pierwszy ogłoszony w kwietniu 2018 r., a jego premiera miała miejsce w grudniu 2018 r., wraz z odsłoną beta wersji oprogramowania CURA o numerze 4.0. W jego ramach, czołowi producenci materiałów do druku 3D na świecie tworzą dedykowane profile do druku 3D przystosowane pod drukarki 3D Ultimaker, które są możliwe do pobrania w sekcji Marketplace w CURA. Na chwilę obecną dostępne są filamenty takich producentów jak m.in.: Arkema, BASF, Clariant, DuPont, Jabil, Owens Corning, colorFabb czy igus.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like