DyeMansion to młoda firma, zajmująca się produkcją urządzeń do post-processingu wydruków 3D, wykonywanych w profesjonalnych technologiach proszkowych. Niedawno, twórcy przedstawili szczegóły technologii nanoszenia koloru na wydruki 3D, wykonywane metodą SLS. Już wtedy wspominali, że chcą zająć się również barwieniem wydruków przestrzennych, tworzonych w technologii MJF.
Teraz, DyeMansion rozszerzył game kolorów do barwienia poliamidowych wydruków o 17 kolejnych, dedykowanych właśnie technologii MJF. Komercyjna wersja systemu będzie dostępna w lipcu 2020 roku, jednak wcześniej będą mogli skorzystać z niego wybrani posiadacze systemów HP Jet Fusion 4200 lub 5200, w charakterze klientów beta.
DeepDye Coloring pozwala na nadawanie kolorów białym bezbarwnym wydrukom 3D. Użytkownicy mogą wybierać z szerokiej gamy kolorów Pantone i RAL, jednak producent przewiduje także możliwość barwienia elementów według zamówienia klienta. Z szarymi wydrukami, tworzonymi w technologii MJF na początku nie było tak łatwo – opcje kolorów zostały ograniczone do czarnych lub ciemniejszych odcieni szarości. Aż do teraz.
Nowo wprowadzona paleta kolorów zawiera całą tęczę barw. Proces zastosowany w DeepDye Coloring polega na reakcji powierzchni elementów z barwnikiem, pod wpływem podwyższonej temperatury i ciśnienia. Szary kolor elementów nie pozwalał jednak na osiągniecie wyraźnych kolorów, dlatego zespół badawczo-rozwojowy firmy musiał na nowo opracować proces barwienia elementów. Philipp Kramer, współzałożyciel i dyrektor techniczny DyeMansion, wyjaśnia, ze sekretem okazała się zmiana receptury środka barwiącego. Klienci posiadający już urządzenie nie jest muszą więc modyfikować sprzętu ani oprogramowania, aby skorzystać z nowej palety kolorów dla szarych wydruków 3D.
Kai Witter, dyrektor ds. klientów mówi, że ich krok wiąże się z rosnącą liczbą systemów HP do druku 3D, który idzie w parze z popytem klientów na kolorowe części. Nowe kolory w gamie to odpowiedź na oczekiwania beneficjentów branży druku 3D. DyeMansion spodziewa się, że kolejne opcje kolorystyczne otworzą nowe pole zastosowań dla drukowanych 3D części, wykonanych z PA12, takich jak towary konsumpcyjne, ortezy czy części wewnętrznego wyposażenia samochodów.
DyeMansion jest producentem urządzeń do profesjonalnego post-processingu wydruków 3D – w skład ich sytemu wchodzi stacja do mycia wydruków, wygładzania powierzchni oraz nanoszenia koloru. Działając w myśl swojego hasła przewodniego „Print-to-Product”, firma chce przenieść jakość detali formowanych wtryskowo do świata druku 3D.
Źródło: 3dprintingindustry.com