E3D to czołowy producent akcesoriów niezbędnych do budowy drukarek 3D typu RepRap. Najpopularniejszymi z nich są przede wszystkim głowice oraz ekstrudery. W ofercie firmy znajdują się również różnego rodzaju filamenty. Najnowszym z nich jest filament podporowy Scaffold.
Nowe tworzywo zostało wprowadzone do oferty pod koniec ubiegłego roku, trafiając do linii spoolWorks, zrzeszającej filamenty przeznaczone do profesjonalnego zastosowania. Materiał ten powstał jako odpowiedź na nieco ubogą ofertę tego typu tworzyw na rynku.
Jednym z najpopularniejszych filamentów do drukowania podpór jest HIPS. Jest on stosunkowo tani, ale do jego rozpuszczenia wymagane jest posiadanie Limonenu. Wprawdzie nie jest to substancja bardzo droga, ale nieszczególnie popularna. Odwrotną sytuację mamy w przypadku PVA. Materiał ten rozpuszczamy w zwykłej wodzie, ale jego zakup porządnie odchudzi nasz portfel. Inną jego wadą jest kiepska przyczepność do innych tworzyw, słabe płynięcie oraz podatność na wchłanianie wilgoci. Scaffold, przynajmniej w teorii, ma wziąć to co najlepsze z każdego z wymienionych wcześniej poprzedników.
Ponieważ tworzywo sprawdza się idealnie jako materiał podporowy, zespół E3D-Online postanowił wykonać kilka eksperymentów, mających na celu znalezienie jego alternatywnego zastosowania. Jednym z pomysłów jest wykonywanie form pod przygotowywanie konstrukcji kompozytowych, budowanych na przykład na bazie włókna węglowego oraz żywic. Modele takie po utwardzeniu przybierają kształt formy oraz charakteryzują się lekkością i wytrzymałością zarazem. Elementy wykonane w ten sposób stosuje się głównie w lotnictwie oraz motoryzacji.
Największym problemem w tego typu produkcji jest wykonanie formy. Przeważnie wytwarza się je przy udziale maszyn CNC, co znacząco zwiększa koszty oraz wydłuża czas ich wykonania. Wykorzystując druk 3D oraz filament Scaffold można by, nie tylko robić to taniej, ale też wykonywać formy o kształtach, trudnych do uzyskania tradycyjnymi metodami.
Przeprowadzono już kilka eksperymentów, które nie tylko pokazały zalety filamentu Scaffold, ale też obnażyły jego słabsze strony. Okazało się na przykład, że forma nie może być podgrzewana powyżej 60°C, ponieważ w tej temperaturze dochodzi do jej zniekształceń. To ogranicza nieco zastosowanie tego tworzywa w procesie produkcyjnym, ale w żaden sposób go z niego nie eliminuje.
Filament można nabyć w sklepie E3D-Online, dostępny jest w średnicach 1,75 mm oraz 2,85 mm. Za półkilogramową szpulę zapłacić trzeba 45 GBP.
Źródło: www.fabbaloo.com, www.e3d-online.com