Endivio powraca z nową drukarką 3D dla sektora edukacyjnego – BlackJet Mini V180

Dziś już mało kto o tym pamięta, ale jedną z największych niespodzianek 2014 r. w polskiej branży druku 3D, był debiut krakowskiej firmy Endivio, która zaprezentowała semi-profesjonalną drukarkę 3D typu FDM – BlackJet V260. Było to pierwsze rodzime urządzenie silnie zorientowane na klienta przemysłowego, a jego konstrukcja nawiązywała zdecydowanie bardziej do rozwiązań znanych z wysokobudżetowych systemów Stratasysa, niż królujących w tamtym czasie RepRapów.

Mimo sporego rozgłosu jakim firma cieszyła się w Polsce i na świecie, dość nieoczekiwanie, w połowie 2015 r. Endivio zamilkło… I chociaż przez kolejne półtora roku raz na jakiś czas dochodziły do nas pojedyncze sygnały, że firma w dalszym ciągu funkcjonuje szykując nowe produkty i rozwiązania, wciąż brakowało jakichkolwiek konkretów mogących dawać nadzieję, że jeszcze ją kiedykolwiek zobaczymy…? Okazało się jednak, że Endivio żyje i ma się lepiej, niż ktokolwiek mógł przypuszczać! Nie tylko prezentuje nowe urządzenie skierowane dla szkół, to na dodatek pozyskało spore, unijne dofinansowanie na uruchomienie produkcji.

Nowa drukarka 3D nosi nazwę BlackJet Mini V180. Założeniem jej twórców było stworzenie urządzenia średniej klasy, dedykowanego dla sektora edukacyjnego – w tym jednostek szkolnictwa publicznego i prywatnego. Szczególną uwagę przyłożono do ergonomii, bezpieczeństwa obsługi, sztywności konstrukcji oraz intuicyjności w obsłudze. Obudowa ma ażurowy szkielet z blachy stalowej o grubości 2 mm, wykonany z minimalną ilością połączeń śrubowych.

W układzie mechanicznym zastosowano napęd typu H, oparty na polimerowych łożyskach ślizgowych, mających dobre właściwości w przypadku pracy na dużych częstotliwościach zmiany kierunku przesuwu głowicy. Są ponadto ciche i nie wymagają smarowania. Modułowa głowica umożliwia szybką wymianę i eksploatacje tak aby w łatwy sposób dostosować urządzenie do typu materiału i średnicy dyszy. Extruder napędzany jest przekładnią 4-1 na dwie rolki zazębione ze sobą, dzięki czemu jest mniejsza możliwość poślizgu podczas ekstrudowania filamentu do głowicy.

Specyfikacja techniczna urządzenia:

  • technologia druku 3D: FDM
  • obszar roboczy: 18 x 18 x 17 cm
  • podgrzewana platforma robocza do 180°C
  • maksymalna temperatura głowicy: 380°C
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • dostępne średnice dyszy: 0,3, 0,4, 0,6, 0,8 mm
  • oprogramowanie: open source
  • elektronika oparta na ramps (opcjonalnie dostępny 32 bitowy kontroler)
  • komunikacja: karta SD, USB
  • dostępne materiały: ABS,PLA
  • platforma robocza: szkło
  • wyświetlacz i sterowanie multi-funkcyjnym przyciskiem.

Urządzenie ma być dostępne w II kwartale bieżącego roku. Cena ma oscylować w granicach 1000 € brutto.

Endivio przyznano dofinansowanie unijne w ramach działań „Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP na lata 2014 – 2020„. Pozyskano dofinansowanie przy łącznej wartości projektu na poziomie ponad 1,2 mln PLN z uwzględnieniem bardzo atrakcyjnego, 80%-go wsparcia zewnętrznego. W ramach realizowanego projektu spółka przewidziała zakup nowoczesnych maszyn w postaci m.in. WaterJet, frezarek i tokarek CNC, urządzeń pomiarowych, elektroniki specjalistycznej i użytkowej oraz wyposażenia biur i pracowni projektowej.

Źródło: www.endivio.com

Scroll to Top