Na dzień dzisiejszy, praktycznie wszystkie drukarki 3D tworzone przez polskie firmy są jedynie mniej lub bardziej zmodyfikowanymi RepRapami. Jedynymi modelami, które wyróżniają się na ich tle są Zortrax – posiadający własną elektronikę, firmware, software a nawet filament, oraz do pewnego stopnia ZMorph i HBot (autorstwa 3D Printers) – które choć konstrukcyjnie wciąż wywodzą się w prostej linii od RepRapów, próbują nadrobić dystans własną elektroniką (obydwa modele korzystają z Sunbeama 2) oraz oprogramowaniem (Voxelizer Zmorpha i Yarrh 3D Printers). To wkrótce może się zmienić, a wszystko za sprawą nowej i praktycznie nikomu nie znanej firmy ENDIVIO z Krakowa, która zamierza wkrótce wypuścić na rynek swoją pierwszą drukarkę 3D – BlackJet V260.

Pierwsza rzecz jaką można powiedzieć o tym urządzeniu to to, iż zdecydowanie nie jest to kolejna wariacja na temat RepRapa… BlackJet`owi bliżej profesjonalnych maszyn do druku 3D w technologii FDM klasy Stratasysa czy Tiertime. Ilość zastosowanych rozwiązań oraz funkcjonalności zdecydowanie stawia to urządzenie w jednym szeregu z drukarkami 3D typu prosumer.

BlackJet 01

Do głównych zalet urządzenia można zaliczyć m.in.: zamkniętą i podgrzewaną komorę roboczą, dwie głowice drukujące, własną, dedykowaną elektronikę oraz niezależny, dedykowany układ sterujący do extrudera, własne oprogramowanie z czytelnym i prostym interfejsem, aż w końcu automatyczne, bezobsługowe czyszczenie głowic drukujących i zrzut zbędnego materiału do specjalnego pojemnika (śmietniczki). Całość jest zamknięta w dużej, stalowej obudowie, wyposażonej w wyświetlacze i klawiaturę sterującą.

BlackJet 02

Specyfikacja techniczna:

  • technologia druku 3D: FDM
  • obszar roboczy: 26 x 26 x 22 cm
  • rozdzielczość wydruku: oś XY – 5  μm, oś Z – 25 μm
  • średnica dyszy: 0,3 mm
  • średnica filamentu: 1,75 mm
  • rodzaj filamentu: ABS, PLA, nylon, PVA, HIPS
  • max temperatura extrudera: 300°C
  • max temperatura stołu: 120°C
  • czas nagrzewania stołu i komory roboczej: 90 sek. i 8 min.
  • system operacyjny: Windows
  • zasilanie: 230 V 50 Hz
  • połączenie: USB, SD
  • wymiary urządzenia: 70 x 46 x 49 cm
  • waga: 37 kg.

Aktualnie BlackJet jest w finalnej fazie testów i ubiega się min. o certyfikaty CE. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, trafi do sprzedaży na jesieni tego roku. Choć cena urządzenia nie jest jeszcze znana, z nieoficjalnych informacji wiem, iż będzie znacząco konkurencyjna w stosunku do maszyn Stratasysa i Tiertime, a równocześnie nie będzie też za bardzo odstawała cenowo od najdroższych, niskobudżetowych drukarek 3D – Zortraxa czy HBota.

BlackJet 03

Choć na pierwszy rzut oka główne obawy co do powodzenia całego projektu w kontekście patentów może budzić podgrzewana komora robocza, przedstawiciele ENDIVIO zapewnili mnie, iż są świadomi potencjalnych kontrowersji, lecz równocześnie są na nie w pełni przygotowani i nie obawiają się żadnych kłopotów ze strony chociażby Stratasysa. Ja ze swojej strony muszę przyznać, iż oglądając BlackJeta na żywo, przekonałem się, że panowie z ENDIVIO podeszli do tematu naprawdę na serio i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z ich planem, mogą wkrótce bardzo sporo namieszać na rynku – zarówno lokalnym jak i międzynarodowym.

Zasoby są…

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

8 Comments

  1. Jakoś ciasno w tej komorze (filmik), a czyszczenie ryjka ma już drukarka Da Vinci.

    1. Podobnie jak Stratasys.

  2. Ta drukarka miała być na Dniach Druku 3D w Kielcach i nie dojechała. Z tego co mi wiadomo to firma nie z Krakowa tylko Kielc ale może coś sie zmieniło…

    1. Zmieniło 🙂

  3. Już było setki super zapowiedzi. Szcegółowe zdjęcia wydruków poproszę i będę chwalił 🙂 Bo na pierwszym zdjęciu powstała iluzja odklejania

    1. Dokładnie, mniej lub bardziej autorskich FDMów są setki, naprawdę dobrze drukujących seryjnych maszyn w tej technologii – kilka?

      1. Mi to strasznie marketingiem podjeżdża o ile Zortrax to b dobry sprzęt to tutaj napisali rozdzielczość wydruku: oś XY – 5 μm, oś Z – 25 μm co jest oczywiście żartem jakimś marketingowy była taka firma co jej drukarki drukują z warstwą 40 mikronów widzę że kolejna chce się lansować wyssanymi z palca teoretycznymi danymi których nie jest w stanie potwierdzić

  4. Widać, że chłodzenie modułu głowicy jest realizowane przez peszel. Pamiętam dyskusję na ten temat:
    http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=30&t=3829&p=40218&hilit=peszlem#p40218
    Bardzo ciekawe jak to się sprawdza..

Comments are closed.

You may also like