Na targach Formnext 2022 firma EOS zaprezentował dwa nowe materiały poliamidowe dedykowane dla technologii SLS – neutralny dla klimatu PA 1101 oraz PA 2200 o obniżonej zawartości węgla. Oprócz tego niemiecka firma zaprezentowała system rozdzielczości FDR (Fine Detail Resolution) dla drukarki 3D FORMIGA P 110.
Jeśli chodzi o pozyskiwanie materiałów, EOS koncentruje się na trzech czynnikach: wyborze polimerów do druku 3D, sposobie wytwarzania proszków polimerowych oraz sposobie przetwarzania kwalifikowanego proszku do produkcji w systemach EOS. W zależności od wyboru surowców, ślad CO2e związany z produkcją można zmniejszyć poprzez zwiększenie wydajności i jakości produkcji. To z kolei prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych i zwiększenia możliwości ponownego wykorzystania materiałów w kolejnych produkcyjach.
Nowe materiały do druku 3D
PA 1101 to materiał pochodzenia biologicznego o mniejszym śladzie węglowym niż polimery na bazie paliw kopalnych. Klienci EOS otrzymają certyfikat potwierdzający poprawność obliczeń i kompensacji dla wyprodukowanych z niego aplikacji.
PA 2200 ma znaczący zestaw właściwości dla właściwości końcowych części i jest tradycyjnym polimerem na bazie paliw kopalnych. EOS ma na celu ciągłe zwiększanie wydajności produkcji tego materiału, zapewniając jednocześnie wartość dodaną w postaci prawie 45% zmniejszonego śladu węglowego. Do produkcji materiałów wykorzystywane są odnawialne źródła energii.
FORMIGA P 110 FDR – system do produkcji małych części, gładkich powierzchni i ultracienkich ścianek
Gdy delikatne struktury z drobnymi powierzchniami i cienkimi ścianami są kluczem do budowania aplikacji, właściwym rozwiązaniem jest rozdzielczość FDR (Fine Detail Resolution). EOS opracował technologię FDR dla swoich systemów polimerowych, aby zwiększyć możliwości klientów w zakresie druku 3D części z drobnymi szczegółami.
W przeciwieństwie do innych opcji z portfolio systemów EOS, technologia FDR wykorzystuje laser CO2 o średnicy ogniska dwa razy mniejszej niż w wielu innych istniejących technologiach SLS. Dzięki temu można uzyskać wyjątkowo delikatne powierzchnie, a także delikatne, ale stabilne części o minimalnej grubości ścianki wynoszącej zaledwie 0,22 mm. Materiał przetwarzany jest w warstwach o grubości 40 µm i charakteryzuje się wysoką udarnością oraz wydłużeniem przy zerwaniu.
Otwiera to nowe obszary zastosowań wszędzie tam, gdzie potrzebna jest inżynieria precyzyjna, na przykład elementy optyczne, części do przekładni i małych silników, małe zawory, rury, wirniki, wtyczki i sprzęt elektroniczny. FORMIGA P 110 FDR zapewnia jeszcze większą różnorodność i dbałość o szczegóły.
Źródło: www.eos.info
Zdjęcia: www.eos.info