Wydaje się, że technologie addytywne wchodzą na nowy poziom rozwoju – firmy inwestują ogromne pieniądze w rozwój i ulepszanie technologii wytwarzania. XJet, Lufthansa Technik a także University of Dublin – to tylko kilka z przykładów jednostek, które przeznaczyły miliony na budowę własnych ośrodków badawczych.

Teraz HP – firma, która zelektryzowała ostatnimi czasy branżę druku 3D, we współpracy z National Research Foundation Singapore stworzyła własne centrum badawcze, mieszczące się na terenie Nanyang Technological University w Singapurze. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 84 milionów dolarów – blisko rok temu HP przeznaczyło podobną kwotę na budowę nowej siedziby.

Jak tłumaczą specjaliści z HP, budowa centrum badawczego jest integralną częścią ich strategii, któa obejmuje m.in. rozszerzenie działu rozwoju i badań nad technologiami przyrostowymi. Intensywny postęp nowoczesnych technologii (m.in. rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0) wymusza na firmach nieprzerwany rozwój, szukanie nowych ścieżek i podejmowanie badań.

Badania prowadzone będą w zakresie trzech głównych obszarów:

 • nowoczesnych materiałów – zaawansowane tworzywa polimerowe, materiały do biodruku 3D oraz technologia druku przestrzennego w czterech wymiarach,
 • sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego: opracowanie systemów samonadzorujących dla drukarek 3D,
 • cyberbezpieczeństwa.

Jak mówią przedstawiciele Nanyang Technological University, zawarcie współpracy z HP to ogromna szansa na opracowanie rozwiązań, które przełożą się na korzyści zarówno dla przemysłu jak i społeczeństwa w Singapurze i na świecie.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w News