GOM Inspect – czym jest i dlaczego warto to mieć?

Inżynieria odwrotna znajduje szerokie zastosowanie, rozwijając się równolegle do inżynierii klasycznej. Może się wydawać, że w dużej mierze opiera się wyłącznie na wykonaniu skanu 3D geometrii elementu, jednak proces przetwarzanie współrzędnych analogowych na cyfrowe (tzw. digitalizacja) jest jedynie początkiem wieloetapowego postępowania. Uzyskane wyniki zostają poddane obserwacji i przetworzeniu tak, aby uzyskać nowy produkt w tej samej lub ulepszonej formie. Wykonanie szczegółowej analizy zebranych danych jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalistycznego softu. Wśród dostępnych rozwiązań rynkowych na uwagę zasługuję wielozadaniowy – i darmowy, GOM Inspect.

GOM Inspect jest bezpłatnym oprogramowaniem do kontroli 3D i przetwarzania siatek, a także analizy kształtu i wymiarów chmur punktów 3D. Co więcej, soft posiada również funkcje odpowiednie dla przeglądarek wyników pomiarowych i danych CAD.

Oprogramowanie wykorzystywane jest w procesach opracowywania produktów oraz kontroli jakości i produkcji do analizy zebranych danych pomiarowych 3D, pochodzących m.in. z systemów GOM, skanerów 3D czy tomografów komputerowych. Jego możliwości wykorzystywane są przez szereg znanych firm –  Miele, Bosch, BMW, TRW czy Novo Nordisk.

Jakość usług oferowana przez GOM Inspec, poddawana licznym testom, została potwierdzona certyfikatami m.in. Narodowego Instytutu Metrologicznego Niemiec. Ponadto, soft został przypisany do kategorii 1., co oznacza najmniejszy błąd pomiarowe w stosunku do rzeczywistych danych.

Wśród najważniejszych funkcjonalności oprogramowania GOM Inspec można wyróżnić:

  • importowanie chmur punktów w formatach ATOS, STL, PLY, ASCII.
  • generowanie tzw. meshu, czyli geometrycznej siatki, z możliwością wygładzania, rozrzedzania, wypełniania otworów czy optymalizacji krawędzi siatki oraz opcją wytworzenia tzw. „złotej siatki” czyli optymalnej dla danego modelu.

  • import plików CAD z wielu standardowych formatów –  IGES, STEP, JT-Open.
  • wszystkie podstawowe metody bazowań w obrębie jednego projektu: automatyczne bazowanie wstępne, RPS, w oparciu o elementy geometryczne, w lokalnym układzie współrzędnym, w oparciu o punkty referencyjne oraz globalne/lokalne najlepsze dopasowanie (best-fit).
  • porównanie z CAD – weryfikacja na podstawie zestawienia otrzymanej powierzchni z rysunkiem technicznym lub zbiorem punktów.
  • generowanie elementów geometrycznych w oparciu o CAD takich jak linie, płaszczyzny, koła, cylindry, stożki.
  • kontrola w oparciu o krzywe, zapewniająca analizę płaskości i szczelin, analizę odskoków sprężystych, kontrolę kształtu i linii charakterystycznych. Ponadto dostępna jest opcja tworzenia wygładzonych krzywych sklejanych.
  • analiza profili lotniczych w oparciu o przekroje 2D.
  • konstrukcja oraz planowanie pomiarów: wymiary, wirtualne suwmiarki, kąty, średnice.

  • kontrola parametryczna poprzez analizę trendów i SPC. Oprogramowanie wyposażone jest również w funkcję uczenia przez zastosowanie, umożliwiające testowanie wykonanej oceny.
  • kontrola w oparciu o punkty, dotyczące pomiarów odległości pomiędzy poszczególnymi punktami oraz porównanie z modelem CAD.
  • oprogramowanie spełniające standardy ISO 1101 i ASME Y14.5, umożliwiającą analizę GD&T.
  • tworzenie raportów końcowych zawierających m.in. kontrolę pierwowzoru, tabele (np. VDA), swobodnie definiowane szablony raportów, prezentacje ekranowe raportów, filmy z projektów etapowych, ręczne i automatyczne pozycjonowanie etykiet.

Oprogramowanie dostępne jest w wersji do pobrania na oficjalnej stronie gom.com.  Instalacja GOM Inspect jest całkiem darmowa i nieobarczona jakimikolwiek zobowiązaniami czy ograniczeniami czasowymi. Jednak soft w wersji podstawowej uniemożliwia korzystanie z takich funkcji jak uczenie przez zastosowanie (Teaching by Doing) i kontrola parametryczna. Pełne spektrum możliwości użytkownik znajdzie w wersji zaawansowanej, GOM Inspect Professional.

Wyłączną dystrybucją rozwiązań GOM jest firma Lenso. Oferuje jednodniowe szkolenia obejmujące zarówno wprowadzenie do obsługi oprogramowania jak i ćwiczenia praktyczne. Z tematyką i zakresem szkolenia można zapoznać się na lenso.com.

Scroll to Top