igus – niemiecki koncern specjalizujący się w produkcji aplikacji wykorzystywanych w zastosowaniach ruchomych, od wielu lat jest związany z branżą druku 3D, w dużej mierze za sprawą komponentów wykorzystywanych w produkcji drukarek 3D. Równocześnie od 2014 roku rozwija dział materiałów termoplastycznych wykorzystywanych w technologii FDM, a od 2016 roku świadczy usługi druku 3D w technologiach FDM i SLS. Głównym obszarem specjalizacji firmy jest produkcja wysokowydajnych łożysk ślizgowych wykonywanych przy pomocy technologii przyrostowych. Teraz igus wprowadza nową usługę w postaci obliczania żywotności spersonalizowanych łożysk ślizgowych przy pomocy darmowej aplikacji on-line.

Produkty igus są wnikliwie badane i testowane w laboratorium firmy pod kątem wycierania i tarcia. Średnio przeprowadzanych jest ich ok. 10.000 co tworzy gigantyczną bazę danych. Dzięki nowej aplikacji on-line, użytkownicy mogą samodzielnie przeprowadzić kompleksową analizę przydatności i żywotności wszystkich bezsmarownych i bezobsługowych materiałów z serii iglidur. Co ważne, obliczanie żywotności nie ogranicza się tylko do łożysk ślizgowych iglidur, które są formowane wtryskowo, ale obejmuje również łożyska drukowane w technologii 3D.

Aplikacja igus jest dostępna pod adresem: www.igus.pl/iglidurConf/Iglidur. Składa się z pięciu etapów, gdzie ostatni dotyczy już samego zamawiania produktu (które jest opcjonalne). W pierwszym etapie wprowadzamy informacje techniczne dotyczące samego łożyska, w tym jego wymiary, obciążenie, czy temperatura pracy.

Drugi etap to określenie warunków pracy łożyska, jak prędkość czy typ ruchu.

Trzeci etap to informacje na temat wałka…

Czwarty etap to wynik naszej symulacji. Po nim możemy przejść do złożenia ewentualnego zamówienia.

W ofercie igus znajduje się aktualnie sześć różnych filamentów trybologicznych do stosowania w procesach FDM jak również dwa materiały do stosowania w procesie selektywnego spiekania laserowego (SLS). Elementy te bezpośrednio po wydrukowaniu nadają się do natychmiastowego użytku.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like