Aluminium to najnowszy materiał do druku 3D w portfolio belgijskiego i.materialise. Dzięki swojej lekkości i wytrzymałości jest idealny zarówno do wytwarzania części zapasowych, jak i delikatnej biżuterii. W porównaniu do naturalnego glinu jest bardziej matowy, ma również nieco ostrzejsze krawędzie. Obecnie firma oferuje 21 tworzyw w ponad 100 wersjach kolorystycznych o różnych możliwościach obróbki.

Do wydruków z aluminium i.materialise poleca swój system spiekania metalu laserem – DMLS (direct metal laser sintering). Zastosowany w nim proces polega na spiekaniu i utwardzaniu pierwszej warstwy modelu wiązką lasera o dużej mocy. Następnie rozprowadzane są kolejne warstwy proszku na platformie roboczej, aż do uzyskania gotowego przedmiotu. i.materialise opublikowało również wskazówki dla użytkowników swojego najnowszego produktu.

Przede wszystkim materiał oferowany przez Belgów cechuje bardzo duża dokładność wymiarowa na poziomie 0,25 mm. Zalecana grubość ścianki dla obiektów o małej powierzchni to zaledwie 0,5 mm, a w przypadku większych może wynosić 1 mm. Największy rozmiar modelu sugerowany przez producenta to 25 x 25 x 29,5 cm, co czyni go idealnym tworzywem zarówno do realizacji drobnych, precyzyjnych wydruków, jak i większych projektów.

aluminum-3d-print

Materiał wymaga struktur podporowych, które należy usunąć manualnie po zakończeniu wydruku. Trzeba zatem liczyć się z tym, że na gotowych modelach będą widoczne lekkie ślady po supportach, pogarszające nieco finalny efekt. Dzięki swoim właściwościom nadaje się znakomicie do projektowania biżuterii i stabilnych metalowych komponentów. Aluminium jest obecnie dostępne w wersji testowej. Dostarczane jest najpóźniej w ciągu 18 dni roboczych.

Źródło: i.materialise

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like