OMNI 3D, polski producent drukarek 3D, poszukuje nowych sposobów na nieustanny rozwój. Niedawno informowaliśmy, że firmie udało się pozyskać kilkumilionowe dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na innowacyjny projekt, łączący w sobie elementy tzw. Industry 4.0. Firma jest jednak świadoma, że proponowane rozwiązania (zarówno z zakresu nowych urządzeń jak i wprowadzanych do oferty materiałów) są wartościowe, jeśli można dla nich znaleźć realne zastosowanie.
Specjalistom z OMNI 3D udało się znaleźć interesującą aplikację dla CF-PA-12 – kompozytu o osnowie z poliamidu 12 (PA 12), wzmacnianego włóknami węglowymi. Z tego materiału firma OMNI3D wydrukowała na urządzeniu Factory 2.0 kolektor dolotowy dla bolidu wyścigowego, którego cechy przetestowano na torze wyścigowym podczas zawodów formuły.
Tworzywo charakteryzuje wyjątkowa trwałość, wysoka sztywność i wytrzymałość na zrywanie – włókno węglowe posiada wytrzymałość ponad 2,5-krotnie większą niż popularny już ABS-42. Jak przyznaje Krzysztof Kardach, materiał sprawdza się w inżynierii części, produkcji elementów końcowych, funkcjonalnych prototypów oraz testowaniu elementów konstrukcyjnych i oprzyrządowania.
Wspomniany wcześniej kolektor dolotowy oraz tunel do chłodnicy wykorzystany został w bolidzie PMT-12 zespołu Studenckiego Koła Naukowego Politechniki Rzeszowskiej „Racing Team”. Po fazie prototypowania i testów bolid z elementami wydrukowanymi przez Factory 2.0 zadebiutował podczas międzynarodowych zawodów Formuły Student 2018. Pierwsze sukcesy załoga odniosła podczas lipcowych wyścigów w Hiszpanii (16-22 lipca 2018 r. Formula Student Andora). Zespół zajął II miejsce w klasyfikacji spalinowej oraz zdobył nagrodę specjalną.
Zespół OMNI3D konsekwentnie działa w zakresie doskonalenia materiałów nie tylko dla branży motoryzacyjnej. Firma prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad materiałami dla lotnictwa cywilnego, którymi zainteresowane jest europejski potentat Grupa Airbus, czy branży wojskowej. Firma angażuje się równocześnie w projekty proekologiczne – współpracuje w ramach międzynarodowego konsorcjum z Uniwersytetem Cypryjskim.