Nikogo już nie dziwią informacje o wykorzystywaniu technologii przyrostowych w produkcji części do samolotów, samochodów sportowych, a nawet stacji kosmicznych – czy jest jeszcze jakiś obszar, w którym druk 3D nie znalazł zastosowania? Okazuje się, że jeszcze do niedawna były nimi… głębiny morskie! Ale i to się już zmieniło – amerykański producent drukarek 3D do metalu Sciaky, wykonał element końcowy do łodzi podwodnej typu AUV (Autonomous Underwater Vehicles). Tym samym pochodząca z Chicago firma została jedynym producentem drukarek 3D, którego wydruki 3D znalazły zastosowanie na ziemi, w morzu, powietrzu i kosmosie.
Część została zamówiona przez firmę ISE, specjalizującą się w produkcji pojazdów autonomicznych. Wydrukowany z metalu komponent w postaci zbiornika balastowego, został zainstalowany w łodzi podwodnej Arctic Explorer AUV, na zamówienie Uniwersytetu Tasmańskiego. Jak sugeruje to jego nazwa, będzie wykorzystywana w badaniu wód na Antarktyce.
Zbiornik balastowy został wydrukowany z tytanu. Nominalnie zbiorniki są produkowane dla ISE z wykorzystaniem tradycyjnych metod produkcji, jednakże w tym przypadku wykonawca napotkał problemy, które uniemożliwiły mu realizacje zamówienia w wymaganym przez producenta czasie. Rozwiązaniem okazała się technologia druku 3D Sciaky, dzięki której nie tylko wyprodukowano zbiornik na czas, to posiadał on wymaganą tolerancję wymiarową i wytrzymałościową.
Sciaky wykorzystuje autorską technologię druku 3D – EBAM (Electron Beam Additive Manufacturing), polegającej na napawaniu metalu przy pomocy wiązki elektronów. Ma możliwość drukowania z bardzo szerokiego spektrum materiałów jak wspomniany tytan, tantal, niob, wolfram, Inconel oraz stal nierdzewna. Z uwagi na stosowaną technologię jest bardzo wydajna pod względem zużytego w procesie drukowania 3D materiału. Pozwala na tworzenie zupełnie nowych obiektów jak również regenerację istniejących detali. W grudniu 2016 r. Airbus zakupił gigantyczną drukarkę 3D firmy – Sciaky EBAM 110, zdolną drukować detale wykonane z tytanu o maksymalnej długości aż do 1,7 metra.
Wykorzystanie technologii EBAM w produkcji zbiornika skróciło jego produkcję o połowę – z 16 do 8 tygodni. Zbiornik będzie pracował w wyjątkowo ekstremalnych warunkach – do 5000 metrów pod powierzchnią oceanu.
Źródło: www.3ders.org