Komercyjny druk 3D ze szkła jest już na wyciągnięcie ręki – izraelski start-up poszukuje beta testerów dla swojej innowacyjnej drukarki 3D

Mimo, że szkło jest jednym z najpopularniejszych materiałów na świecie, jego właściwości nie są jeszcze wykorzystywane w kontekście technologiach przyrostowych. Tę sytuacje ma zamiar zmienić Micron3DP – izraelski startup, który kończy prace nad swoją debiutanckim urządzeniem zdolnym do tworzenia wydruków z płynnego szkła, przy zachowaniu najwyższej precyzji.

Blisko dwa lata temu zaczęły się pojawiać pierwsze wzmianki na temat Micron3DP i jego innowacyjnej metodzie druku 3D ze stopionego szkła. Producenci co prawda ujawnili kilka faktów nt. swojej autorskiej technologii czy prezentowali wydruki testowe, jednak ich debiut rynkowy nie był przesądzony. Kilka dni temu branżę druku 3D obiegła informacja o zakończeniu testów najnowszych urządzeń w firmie Kfar Saba i rozpoczęciu fazy ich beta testów.

Obecnie firma jest w trakcie negocjacji na teamt instalacjami urządzeń w firmach z przemysłu szklarskiego, które zgodzą się być beta testerami i weryfikować możliwości drukarek 3D. Pierwsza publiczna prezentacja urządzenia od Micron3DP ma odbyć się na tegorocznych targach formnext w Frankfurcie.

Na czym właściwie polega autorska metoda drukowania przestrzennego obiektów ze szkła? Jak tłumaczy dyrektor generalny  Micron3DP – Haim Levi, proces opiera się na procesie wytwarzania FDM, z tą różnicą, że przebiega on w bardzo wysokich temperaturach (ponad 1000°C) nieosiągalnych dla klasycznych drukarek 3D pracujących w tej technologii. Praca w tak wysokich temperaturach uwypukliła wiele problemów wynikających z konstrukcji urządzenia. Jednak dzięki ogromowi pracy włożonemu w usprawnianie mechanizmu, udało się stworzyć w pełni działające urządzenie, wytwarzającą detale z tak nietypowego dla druku 3D materiału.

Na obecnym poziomie rozwoju urządzenie zdolne jest do wytwarzania detali z dwóch rodzajów szkła – sodowo-wapniowego oraz borokrzemowego (popularnie nazywane żaroodpornym). Twórcom udało się uzyskać również wysoką (jak na druk z tak osobliwego materiału) precyzję druku na poziomie 100 mikronów w tempie zbliżonym do tradycyjnych FDM’owych wydruków.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=29&v=ju6BtrIzz08

Obszar roboczy 200 x 200 x 300 mm pozwala na wydruki zarówno prototypów jak i produktów końcowych. Autorzy projektu widzą potencjalne zastosowania swoje urządzenia zarówno w branży medycznej czy naukowej (tworzenie układów mikroprzepływowych). Szansy na wykorzystanie upatrują również w gronie artystów i architektów.

Szkło, jako tworzywo cechuje się przede wszystkim świetnymi właściwościami cieplnymi jak i chemicznymi. Ponadto, brak toksyczności w kontakcie z tkankami organizmu i łatwość sterylizacji sprawia, że może stać się elementem wszczepialnych implantów.

Jednak największą przewagą metody druku przestrzennego ze szkła nad konwencjonalnymi metodami jest możliwość tworzenia obiektów o skomplikowanej geometrii, niemożliwych do osiągnięcia podczas produkcji tzw.”dmuchanego” szkła.

To pewne, że przyszłością technologii addytywnych jest szeroki wachlarz materiałów. Wierzymy, że szkło tak jak metale, polimery czy kompozyty stanie się pełnoprawnym materiałem do druku przestrzennego, stając się odpowiedzią na potrzeby rynku.

Haim Levi, dyrektor generalny  Micron3DP

Źródło: 3dprint.com
Grafika: micron3dp.com

Scroll to Top