Aż chciałoby się napisać – kolejne półrocze, kolejny LulzBot… Aleph Objects oprócz bicia rekordów świata w ilości równocześnie drukujących drukarek 3D cały czas pracuje nad ulepszaniem swojego flagowego urządzenia, które jest liderem amerykańskiego rynku w segmencie RepRapów. Mimo, że zaledwie w grudniu zeszłego roku premierę miała trzecia odsłona tej drukarki 3D, po niespełna pięciu miesiącach światło dzienne ujrzała kolejna, czwarta wersja – LulzBot TAZ 4.
Zmiany w stosunku do wcześniejszej wersji dotyczą przede wszystkim zastosowania nowych rozwiązań konstrukcyjnych polepszających jakość druku 3D oraz krótszy czas związany z kalibracją drukarki 3D. Poprawiono system prowadnic oraz mocowanie osi Z. Dodano nowy 400-wattowy zasilacz pozwalający na swobodne rozbudowywanie urządzenia przez użytkownika i dodawania różnych akcesoriów. Elektronika jest przygotowana do montażu podwójnego extrudera, który ma się pojawić w ofercie Aleph Objects w niedalekiej przyszłości. To co pozostało bez zmian to duży obszar roboczy 30 cm x 27,5 cm x 25 cm i podgrzewany stół z kontrolerem jego temperatury.
Specyfikacja techniczna:
- obszar roboczy: 29,8 x 27,5 x 25 cm
- powierzchnia stołu roboczego: ogrzewane szkło borokrzemowe pokryte folią PET
- maksymalna prędkość druku 3D: 200 mm / sec.
- wysokość drukowanej warstwy: 0,075 – 0,35 mm
- tolerancja wydruku: 0,1 mm dla osi X i Y
- wspierane materiały do druku 3D: ABS, PLA, HIPS, PVA, laywood
Koszt drukarki 3D wynosi 2 194,95 $ (ok. 7250 PLN + podatki, cła i transport). Jest dostępna z poziomu oficjalnej strony Lulzbota oraz Amazonu. Wkrótce ma się pojawić w Europie u dystrybutorów w UK.
LulzBot TAZ 4 to dość ciekawa opcja dla hobbystów i pasjonatów druku 3D. Jako projekt open-source`owy można go z powodzeniem samodzielnie rozbudowywać o kolejne moduły (np. drugą głowicę do druku) i modyfikować. Raczej nie sprawdzi się w firmach przemysłowych czy profesjonalnych studiach projektowych. Jeśli chodzi o Polskę, warto zwrócić uwagę, iż swego rodzaju odpowiednikiem LulzBota jest Prime3D z Monkeyfab.
Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2]