Materialise przedstawia projekt drukowanych 3D masek tlenowych

Materialise, korzystając z swojego certyfikowanego parku maszynowego wpiera aktywnie szpitale, w których zapotrzebowanie zarówno na środki ochrony osobistej jak i specjalistyczne wyposażenie medyczne jest wzmożone. Firma do tej pory przedstawiła dwa projekty, z czego jeden to prosty element do samodzielnego druku 3D, który ułatwia otwieranie drzwi bez użycia dłoni. Drugi natomiast to projekt, który od specjalistów z Materialise wymagał więcej pracy i specjalistycznej wiedzy.

To model zacisku, stosowanego w przypadku użycia rozdzielników do respiratorów, który pozwala na dostosowanie ciśnienia oraz przepływu do potrzeb stanu zdrowia pacjenta.  Teraz, inżynierowie Materialise zajęli się projektowaniem maski tlenowej, którą za pomocą drukowanego 3D elementu można stworzyć z standardowych środków ochrony osobistej.

Element maski Materialise NIP Connector, zaprojektowany przez specjalistów z firmy, jest odpowiedzią inżynierów na problem rosnącego zapotrzebowania na respiratory. Ich projekt, zakłada wykorzystanie elementów wyposażenia szpitalnego oraz drukowanej 3D części i pozwala na stworzenie dodatniego ciśnienia końcowowydechowego, co poprawia wentylację pacjenta i zapobiega zapadaniu się pęcherzyków płucnych. Jak tłumaczą, ich rozwiązanie może pomóc w wentylacji pacjentów, niebędących w poważnym stanie, którzy nie wymagają podłączenia do respiratora.

Kluczowym elementem konstrukcji urządzenia jest zawór PEEP, będący częścią standardowego wyposażenia szpitali, który pozwala na utrzymanie w płucach podczas wydechu pewnej wartości ciśnienia. Dodatkowo, projekt Materialise wykorzystuje standardową maskę do nieinwazyjnej wentylacji (NIV) oraz filtr.

Drukowana 3D część pozwala na połączenie komponentów w działające rozwiązanie, które nie tylko podaje pacjentowi tlen, ale tworzy dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, wspomagając tym samym wentylację. Takie działanie może sprawić, że pacjent nie będzie musiał korzystać z bardziej radykalnych środków ochrony jak użycie respiratora.

Film przedstawiający montaż maski

Według przewidywań specjalistów z firmy, ich projekt będzie ogólnodostępny w szpitalach już w połowie kwietnia, zaraz po przejściu trwających obecnie testów klinicznych. Elementy będą drukowane 3D w belgijskiej fabryce Materialise, zgodnej z standardami normy ISO 13485. Brigitte De Vet, wiceprezes Materialise Medical, podkreśla, że druk 3D daje ogromne pole do tworzenia innowacji, jednak należy pamiętać, ze w przypadku sprzętu medycznego priorytetem jest bezpieczeństwo użytkowników, dlatego działanie według obowiązujących norm jest koniecznością.

Wszystkie opisywane elementy wykonywane w fabrykach Materialise są zgodne z obowiązującymi standardami medycznego bezpieczeństwa. Specjaliści powołują się na oficjalne oświadczenie Komisji Europejskiej (link do pobrania), w którym zawarte zostały wytyczne dotyczące produkcji addytywnej urządzeń medycznych w dobie pandemii COVID-19. W oświadczeniu czytamy, że produkowane elementy wyposażenia medycznego muszą spełniać normy bezpieczeństwa, a producenci powinni pozostawać w stałym kontakcie z osobami, które posiadają specjalistyczną wiedzę na ten temat.

Źródło: materialise.com

Scroll to Top