Oko niezmiennie jet jednym z najtrudniejszych organów do odtworzenia – osoby, które w wyniku wypadku czy choroby straciły ten narząd nadal skazane są na protezy kosmetyczne. Jednak wszystko może zmienić się za sprawą naukowców z Uniwersytetu Minnesota, którzy opracowali prototyp bionicznego oka, do którego wytworzenia wykorzystana została technologia druku 3D.

Sekretem stworzenia funkcjonalnego substytutu oka jest możliwość wytwarzania przestrzennego urządzeń optoelektronicznych, również na zakrzywionych powierzchniach. Projekt z pogranicza nowoczesnych technologii, biologii i inżynierii komórkowej otwiera nowe potencjalne ścieżki poszerzania możliwości ludzkiego organizmu. W planach jest stworzenie prototypu z większą liczbą drukowanych fotoreceptorów światła, tak by osiągać jeszcze lepszą wydajność i efektywność pracy bionicznego oka.

Do stworzenia w pełni funkcjonalnego, wszczepialnego modelu oka jeszcze długa droga, jednak zespół naukowców świadomy jest wyzwań, jakie przed nim stoją. Niezaprzeczalnie, druk przestrzenny elastycznych materiałów odegra w projekcie niemałą rolę – według zapewnień, docelowym  efektem prowadzonych prac mają być drukowane 3D fotodetektory wszczepiane bezpośrednio w gałki oczne osób niedowidzących lub niewidomych.

Źródło: onlinelibrary.wiley.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like