Kilka lat temu, na samym początku rozwoju niskobudżetowego druku 3D w technologii FDM w Polsce, mogliśmy drukować tylko z ABS albo z PLA. Rozróżnienie tych dwóch tworzyw możliwe było już na pierwszy rzut oka – ABS był matowy, a PLA błyszczące. Z czasem te granice się zacierały i w chwili obecnej spotkać możemy zarówno błyszczący ABS, jak i matowy PLA, ale ten drugi ciągle kojarzony jest jednak z połyskiem. Brytyjska firma Steelman wprowadza na rynek PLA, który oprócz tego, że wyróżnia się matowym wykończeniem, to posiada też kilka innych, naprawdę interesujących cech. Ich nowy produkt można właśnie nabyć przez uruchomioną kampanię na Kickstarterze.
Steelman to firma znana przede wszystkim z produkcji precyzyjnego sprzętu przemysłowego. Dla potrzeb tego sektora powstał również zaprezentowany przez nich nowy materiał do druku 3D. Dzięki swoim właściwościom i rzadko spotykanym cechom nadaje się do tego idealnie.
Pierwszym co od razu rzuca się w oczy jest matowe wykończenie wykonanych z niego modeli. Dzięki niemu uzyskujemy bardzo dobre maskowanie warstw, a najmniejsze detale są bardziej uwydatnione. Jest to efekt pożądany zwłaszcza przy drukowaniu 3D prototypów oraz modeli inżynierskich.
MatteForge nie jest czystym PLA i zawiera w swoim składzie różne inne domieszki. Udało się tym samym poprawić niektóre wady zwykłego PLA. Filament ten cechuje się np. bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi, jest odporny na wszelkie uderzenia oraz posiada wysoką odporność na zginanie. Jest bardzo łatwy w druku 3D i bez problemu poradzi sobie z nim nawet początkujący użytkownik drukarki 3D.
Filament został przetestowany przez wiele firm zajmujących się usługowym drukiem 3D i cieszył się bardzo dobrą opinią. Użytkownicy zwracali przede wszystkim uwagę na jego bardzo dobre płynięcie, przekładające się na silne zespojenie warstw. Tworzywo to nie posiada również praktycznie żadnego, charakterystycznego zapachu. Jego dużym atutem jest też minimalny skurcz temperaturowy, wynoszący około 0,3%.
MatteForge dostępny jest w kolorze białym, czarnym, czerwonym, szarym i niebieskim, ale w przypadku sukcesu kampanii, paleta ta może ulec znacznemu powiększeniu. Sukces ten jest już jednak pewny. Z zakładanych 9000 GBP udało się już zebrać prawie 34000 GBP, a do końca zbiórki pozostało jeszcze dwadzieścia sześć dni. Kilogram tworzywa można nabyć za nieco ponad 27 €.
Źródło: www.kickstarter.com