Na początku marca Grupa Azoty, największa polska korporacja chemiczna, wkroczyła na rynek druku 3D. Od tej pory, firma rozpoczęła komercyjną sprzedaż produktów wykorzystywanych w druku 3D w technologii FDM / FFF wytwarzanych w Centrum Materiałów do Druku 3D, które są oferowane pod marką Tarfuse®.

Start Grupy Azoty w świecie druku 3D przypadł na burzliwy okres, związany z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Firma w ekspresowym tempie zareagowała jednak na trudną sytuację i zdecydowała się wesprzeć swoją pomocą dwa projekty realizowane przez wolontariuszy z branży druku 3D.

#DrukarzeDlaSzpitali

Projekt #Drukarzedlaszpitali to inicjatywa, która wynikła z chęci pomocy przedstawicielom ochrony zdrowia, ale także służb ratowniczych i mundurowych. Pomysł druku 3D przyłbic szybko zyskał dużą popularność wśród wolontariuszy z branży technologii przyrostowych, którzy w ekspresowym tempie zorganizowali się i rozpoczęli rozproszoną produkcję masową. 

Grupa Azoty, w ramach wsparcia akcji #Drukarzedlaszpitali, przekazuje bezpłatnie dwa rodzaje materiałów, Tarfuse® PLA i Tarfuse® PET-G,  właścicielom farm drukarek 3D, wytwarzającym elementy wyposażenia chroniącego przed kontaktem z wirusem. 

VentilAid

VentilAid (https://www.ventilaid.org/) to pionierski projekt stworzenia polskiego, niskobudżetowego respiratora, który można zbudować z wykorzystaniem elementów z drukarki 3D. Obecnie, inżynierowie są na etapie pierwszego prototypu i nieustannie prowadzą prace w kierunku dalszego rozwoju urządzenia. 

Urządzenie Ventil Aid zostało przez twórców nazywane respiratorem ostatniej szansy, a jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że koszt stworzenia to zaledwie 200 PLN. Dodatkowo, dzięki  możliwości tworzenia elementów konstrukcyjnych w technologii druku 3D, można zbudować go z pominięciem zewnętrznych dostawców.

Grupa Azoty wspiera prace polskich inżynierów, dlatego wysłała już  pierwszą, bezpłatną partię filamentu Tarfuse® PLA i Tarfuse® TPU, pozwalając im prowadzić prace nad drugim prototypem, korzystając z najwyższej jakości materiałów. 

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like