Merit3D ustanawia rekord w druku 3D produkując 60 tysięcy części w niespełna 8 godzin

Merit3D – amerykańska firma usługowa ze stanu Utah, ogłosiła ustanowienie rekordu świata w liczbie części wydrukowanych na drukarkach 3D. Merit3D wyprodukowało 60.000 części w czasie niespełna ośmiu godzin, przy użyciu wielkoformatowych, fotopolimerowych drukarek 3D Liquid Crystal Magna brytyjskiego Photocentric. Do wydarzenia doszło 25 stycznia 2022 r. w zakładzie Merit3D, a jego świadkiem było wielu lokalnych urzędników i właścicieli firm, którzy oprócz oglądania go na żywo, mieli jedyną w swoim rodzaju okazję zapoznać się z możliwościami technologii przyrostowych w kontekście swojej działalności komercyjnej.

Rekordowe wydruki 3D były częścią zamówienia dla klienta Mert3D – pochodzącej z tego samego miasta Alaska Guide Creations (AGC). Jest to autoryzowany sprzedawca wysokiej jakości optyki outdoorowej oraz producent akcesoriów do lornetek oraz innych narzędzi i akcesoriów myśliwskich. AGC poszukiwało specyficznej klamry do plecaków, na której można byłoby zawiesić lornetkę. Klamra miała być rozpinana z boku i wpasowywać się w design plecaków. Nie mogąc znaleźć satysfakcjonującego, istniejącego rozwiązania, projektanci firmy zaprojektowali własną, niestandardową klamrę, która eliminowała potrzebę używania sprzączki typu SR.

Domyślnym sposobem produkcji klamr dla ilości 60 tysięcy sztuk, było formowanie wtryskowe, jednakże AGC nie chciało czekać na produkcję formy wtryskowej i wciąż nie było do końca przekonane, czy projekt które stworzyło był tym ostatecznym? Zlecając produkcję formy wtryskowej nie byłoby już możliwości nanoszenia jakichkolwiek zmian… Równocześnie Merit3D wykonał w ciągu jednego tygodnia szereg różnych iteracji projektu, aby ostatecznie wyprodukować klamry na dużą skalę – i to w ciągu jednego dnia roboczego!

Części zostały wyprodukowane na drukarkach 3D Liquid Crystal Magna brytyjskiej firmy Photocentric, która jako pierwsza na świecie opracowała metodę druku 3D z żywic światłoutwardzalnych przy użyciu ekranów LCD i podświetleniu UV. Urządzenie wykorzystuje w pracy ekran LCD o przekątnej 23.8”oferując obszar roboczy na poziomie 510 x 280 x 350 mm. Kilka dni temu Photocentric zaprezentowało nową wersję urządzenia w wersji v2.

Źródło: www.etvnews.com
Zdjęcia: www.etvnews.com & www.merit3d.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Scroll to Top