News

3D Systems zapowiada premiery nowych drukarek 3D, choć nie rozliczył się ze wcześniejszych obietnic…

W dniu wczorajszym informowałem o nowościach w ofercie Stratasys, który zaprezentował aż 10 nowych urządzeń, drukujących w technologiach FDM i PolyJet. Niespełna tydzień później jego największy konkurent – 3D Systems zapowiedział, iż na zbliżających się targach Euromold we Frankfurcie również przedstawi nowe drukarki 3D. Choć w przeciwieństwie do Stratasysa firma nie pokazała konkretnych maszyn, wiadomo że zamierza pokazać nowe rozwiązania w zakresie technologii druku 3D z metalu (DMP – direct metal printing), żywicy (SLA –  stereolitografia) i spiekania polimerów laserem (SLS – selective laser sintering). Oprócz tego 3D Systems zamierza przedstawić cały czas rozwijany system usług druku 3D w chmurze.  Choć brzmi to niezwykle zachęcająco, warto zauważyć, iż póki co wciąż czekamy na premiery rynkowe nowych maszyn i technologii prezentowanych przez firmę… w zeszłym roku i na początku bieżącego.

W zeszłym roku podczas Euromold 3D Systems zaprezentowało kilka drukarek 3D, które miały wstrzasnąć rynkiem – multimateriałową ProJet 5500X, drukującą w pełnym kolorze z plastiku ProJet 4500, wielkoformatową maszynę drukującą z żywicy ProX 950 oraz jej mały, desktopowy odpowiednik ProJet 1200. Wisienką na torcie była maszyna drukująca z metalu – ProX 300. Gdyby tego wszystkie było mało, kilka miesięcy później, w styczniu 2014 roku podczas targów CES w Las Vegas zaprezentowano nowe odsłony niskobudżetowych FDM`ów – Cube 3 i Cube Pro oraz drukarki 3D drukujące z cukru (ChefJet) i ceramiki.

ProX 300 - maszyna, której nie udało się wprowadzić od roku na rynek...

ProX 300 – maszyna, której nie udało się wprowadzić od roku na rynek…

Niestety tylko część z tych maszyn udało się wprowadzić firmie na rynek… W dalszym ciągu czekamy na maszyny drukujące z cukru, metalu oraz pełnokolorowe drukarki 3D klasy konsumenckiej, o których również informowano podczas CES. Dlatego prezentacje jakie odbędą się za 2 tygodnie w Niemczech, należy traktować z pewnym dystansem, ponieważ znowu może okazać się, że będzie je można oglądać wyłącznie podczas targów i prezentacji oraz na stronach internetowych firmy.

3D Systems musi się zdecydowanie bardziej postarać jeśli chodzi o realizację swoich planów i obietnic, ponieważ po raz pierwszy w historii nad jej głową pojawiła się realna groźba zagrożenia niekwestionowanej pozycji lidera branży, w postaci HP. Już wkrótce może się okazać, że posiadanie pełnego portfela technologii i maszyn drukujących w 3D może nie wystarczyć. Nadchodzi wielki czas weryfikacji wszystkiego co było budowane przez 3D Systems i Stratasysa przez ostatnie 20 lat.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

 1. Prawda nas zaboli?

 2. Rzeczywiście ChefJeta, CubeJeta i CeraJeta nie udało się jeszcze wprowadzić, ale ProX 300 jest na rynku i się sprzedaje. Przykładem może być MTI http://www.mtialbany.com/latest-news/ – notka z 24.04.

  1. Hmm… Jeżeli tak, to stoi to w sprzeczności z tym co mówił niedawno sam Avi Reichental?

   “We are disappointed that we failed to fully capitalize on the robust demand for our direct metal and consumer products during the quarter. While we worked very hard to deliver these products sooner, achieving manufacturing scale, quality and user experience targets took significantly longer than we had anticipated.”

   Może na MTI zainstalowali po prostu jedną sztukę, natomiast mają problemy z realizacją bieżących zamówień? No bo jeśli ProX 300 się sprzedaje – a jest to najnowsza maszyna drukująca z metalu w ofercie 3DS, to o czym mówił Reichental oraz redaktorzy 3D Printing Industry?

   1. Zgadzam się, ale nieprawdą jest, że prox 300 nie udało się wprowadzić na rynek. To co się nie udało to odpowiedzieć na większość zamówień.

Comments are closed.

You may also like

More in News