3D Systems zapowiada premiery nowych drukarek 3D, choć nie rozliczył się ze wcześniejszych obietnic…

4

W dniu wczorajszym informowałem o nowościach w ofercie Stratasys, który zaprezentował aż 10 nowych urządzeń, drukujących w technologiach FDM i PolyJet. Niespełna tydzień później jego największy konkurent – 3D Systems zapowiedział, iż na zbliżających się targach Euromold we Frankfurcie również przedstawi nowe drukarki 3D. Choć w przeciwieństwie do Stratasysa firma nie pokazała konkretnych maszyn, wiadomo że zamierza pokazać nowe rozwiązania w zakresie technologii druku 3D z metalu (DMP – direct metal printing), żywicy (SLA –  stereolitografia) i spiekania polimerów laserem (SLS – selective laser sintering). Oprócz tego 3D Systems zamierza przedstawić cały czas rozwijany system usług druku 3D w chmurze.  Choć brzmi to niezwykle zachęcająco, warto zauważyć, iż póki co wciąż czekamy na premiery rynkowe nowych maszyn i technologii prezentowanych przez firmę… w zeszłym roku i na początku bieżącego.

W zeszłym roku podczas Euromold 3D Systems zaprezentowało kilka drukarek 3D, które miały wstrzasnąć rynkiem – multimateriałową ProJet 5500X, drukującą w pełnym kolorze z plastiku ProJet 4500, wielkoformatową maszynę drukującą z żywicy ProX 950 oraz jej mały, desktopowy odpowiednik ProJet 1200. Wisienką na torcie była maszyna drukująca z metalu – ProX 300. Gdyby tego wszystkie było mało, kilka miesięcy później, w styczniu 2014 roku podczas targów CES w Las Vegas zaprezentowano nowe odsłony niskobudżetowych FDM`ów – Cube 3 i Cube Pro oraz drukarki 3D drukujące z cukru (ChefJet) i ceramiki.

ProX 300 - maszyna, której nie udało się wprowadzić od roku na rynek...

ProX 300 – maszyna, której nie udało się wprowadzić od roku na rynek…

Niestety tylko część z tych maszyn udało się wprowadzić firmie na rynek… W dalszym ciągu czekamy na maszyny drukujące z cukru, metalu oraz pełnokolorowe drukarki 3D klasy konsumenckiej, o których również informowano podczas CES. Dlatego prezentacje jakie odbędą się za 2 tygodnie w Niemczech, należy traktować z pewnym dystansem, ponieważ znowu może okazać się, że będzie je można oglądać wyłącznie podczas targów i prezentacji oraz na stronach internetowych firmy.

3D Systems musi się zdecydowanie bardziej postarać jeśli chodzi o realizację swoich planów i obietnic, ponieważ po raz pierwszy w historii nad jej głową pojawiła się realna groźba zagrożenia niekwestionowanej pozycji lidera branży, w postaci HP. Już wkrótce może się okazać, że posiadanie pełnego portfela technologii i maszyn drukujących w 3D może nie wystarczyć. Nadchodzi wielki czas weryfikacji wszystkiego co było budowane przez 3D Systems i Stratasysa przez ostatnie 20 lat.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.