Nexa3D, producent ultraszybkich, przemysłowych drukarek 3D, ogłosił komercyjną dostępność swojej nowej maszyny – QLS 820, działającej w autorskiej technologii Quantum Laser Sintering. Drukarka 3D charakteryzuje się wysoką przepustowością w produkcji części, używając w pracy materiałów termoplastycznych. Jest dedykowana przede wszystkim do produkcji wielkoseryjnej – w tym również w przetwarzaniu materiałów wysokotemperaturowych.
Sercem QLS 820 jest potężny silnik drukujący składający się z czterech laserów CO2 o mocy 100W każdy, które zapewniają czterokrotnie wyższą prędkość druku 3D niż inne technologie spiekania laserowego. Drukarka 3D oferuje wymienną stację roboczą, umożliwiającą ciągłą produkcję – gdy jedna komora się schładza, kolejna jest już zainstalowana w maszynie, pozwalając na kontynuację pracy. System produkcyjny QLS jest gotowy do automatyzacji i przystosowany do pracy w trybie 24/7.
QLS 820 zapewnia produkcję na bazie polimerów PA11 i PA12 i jest kompatybilna z materiałami o wyższej temperaturze przetwarzania jak PA6, w temperaturach przetwarzania do 240°C. Poczwórny laser oferuje prędkość druku 3D do 8 litrów na godzinę i średnią gęstość upakowania na poziomie 20%, zapewniając nawet czterokrotny wzrost wydajności w porównaniu z innymi proszkowymi polimerowymi systemami druku 3D. Posiada obszar roboczy na poziomie 350 x 350 x 400 mm, rozdzielczość w osi Z 50–200 mikronów i cztery lasery CO2 o mocy 100 W.
System oferuje otwartą i gotową do automatyzacji platformę zarządzania produkcją, która jest niezależna od technologii i można ją dostosować do integracji – od systemów MES i ES, po modułowe rozwiązania przetwarzania końcowego. QLS Command Center to duża stacja kontrolna z ekranem dotykowym, obsługiwana przez oprogramowanie NexaX, umożliwiająca zarządzanie flotą, przygotowywanie procesu druku 3D oraz stan drukarki 3D w czasie rzeczywistym. Dostęp do floty drukarek 3D można uzyskać za pośrednictwem komputera lub urządzenia mobilnego.
Szeroki zakres temperatur, obojętna atmosfera przetwarzania i platforma open source pozwala na drukowanie wielu materiałów, w tym PA 12, PA 11, polipropylenu, PBT, a także aluminium, szkła i tworzyw sztucznych wypełnionych włóknem. Poliamid PA 12 jest dostępny już teraz, a PA 11, Filled PA 12 i PBT będą dostępne w czwartym kwartale 2022 r.
Autoryzowanym dostawcą drukarek 3D Nexa3D w Polsce, jest firma 3D Phoenix.
Źródło: www.nexa3d.com
Zdjęcia: materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone