Z każdym kolejnym kwartałem w branżę druku 3D wkraczają kolejni giganci różnych segmentów rynku, przygotowując pozycje pod przyszłą ekspansję. Jesli chodzi o materiały eksploatacyjne do drukarek 3D, swoją obecność zaznaczyły już takie koncerny jak Verbatim, DuPont czy BASF. Teraz dołącza do nich Nexeo Solutions – globalny dystrybutor plastiku i chemikaliów, który wprowadza do oferty dwie własne linie filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM.

Nexeo Solutions posiada w ofercie 23 tysiące produktów dystrybuowanych przez 1300 resellerów do 30 tysięcy klientów na świecie. Produkty firmy są skierowane do firm i przedsiębiorstw produkcyjnych i są wykorzystywane praktycznie w każdej branży. Oferta filamentów jest na chwilę obecną dość uboga, ponieważ liczy łącznie zaledwie cztery produkty, jednakże podobnie jak miało to miejsce w przypadku Verbatimu można założyć, że to zaledwie początek działań koncernu w tym obszarze i wkrótce trafią do niej kolejne materiały.

Co ciekawe filamenty Nexeo nie są typowymi PLA i ABS, lecz mają bardziej specjalistyczny charakter. Linia NOVAMID jest oparta o nylon, a ARNITEL jest elastycznym kopoliestrem.

  • NOVAMID – nylon oparty o poliamid PA6, jest sprzedawany w półkilogramowych szpulach; występuje w trzech kolorach: białym, czarnym i transparentnym; koszt szpuli to 45€
  • ARNITEL – kopoliester o niewielkiej elastyczności i dużej odporności na promieniowanie UV oraz różnego rodzaju związki chemiczne; występuje wyłącznie w kolorze czarnym; na szpuli nawinięte jest również pół kilo filamentu; kosztuje 40€.

Obydwa typy materiałów występują w średnicach 1,75 i 2,85 mm.

Źródło: www.nexeo3d.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like