Nowa jakość ekstremalnego filmowania z drukiem 3D

Istotą ekstremalnego filmowania jest możliwość uchwycenia niepowtarzalnych ujęć w jak najlepszej jakości. Amatorzy adrenaliny zmagają się często z brakiem odpowiedniej stabilizacji sprzętu i możliwości zamontowania go w nietypowych miejscach. Obudowy oferowane w zestawie z profesjonalnymi kamerami sportowymi nie zawsze znajdą zastosowanie w danych warunkach, inne zaś nie gwarantują wystarczającej stabilizacji obrazu. Dotychczas filmowcy i fani sportów ekstremalnych tworzyli własne rozwiązania za pomocą łatwo dostępnych narzędzi i przedmiotów, działając na zasadzie metody prób i błędów. Okazuje się jednak, że i w tej dziedzinie technologia druku 3D może okazać się bezkonkurencyjna.

Polskie studio projektowe Nixa, z pomocą drukarek 3D Zortrax M200 i dedykowanego materiału Zortrax stworzyło pakiet specjalnych akcesoriów do kamer sportowych, które gwarantują lepszą stabilność i możliwość umocowania w niedostępnych dotychczas miejscach. Dodatkowym atutem jest również niska cena takiego rozwiązania oraz szybki czas realizacji projektu. Druk 3D może również pomóc w tworzeniu prototypów zupełnie nowych rozwiązań, które następnie mogą wejść do masowej produkcji.

Uchwyty zaprojektowane przez Nixa mają kilka wspólnych cech, wszystkie mogą poruszać się w trzech osiach i pozwalają na stabilne filmowanie zarówno z ręki operatora, jak i po przymocowaniu do nietypowej powierzchni (np. do kierownicy samochodu lub rakiety tenisowej). Dzięki szerokiej gamie materiałów Zortrax, również profesjonaliści którzy potrzebują niezwykle wytrzymałych, jak i lekkich rozwiązań, mogą dostosować obudowę do swoich potrzeb.

Nixa2

Uchwyt Nut-Crusher, to łączący ergonomię i uniwersalność produkt, umożliwiający instalację kamery sportowej na wszelkiego rodzaju profilach okrągłych o średnicy od 15-30mm. Dzięki zastosowaniu materiału Zortrax osiągnięto o wiele większą wytrzymałość, niż w innych tego typu rozwiązaniach. Fig Rig! Umożliwia stabilne kręcenie filmów dzięki rękojeści z miejscami na obie dłonie. W centralnej części znajduje się mocowanie, które umożliwia zamontowanie każdej kamery sportowej lub małego aparatu fotograficznego. Na górnej części znajdują się dwie szyny, które pozwalają na montaż np. lampy błyskowej lub lampy LED.

Nixa1

Niewątpliwym atutem obudowy Shark jest możliwość montażu zarówno wertykalnie, jaki i horyzontalnie dzięki podwójnemu systemowi uchwytów – umiejscowionych z boku i na górze. Idealnie nadaje się do zastosowania na wszelkiego rodzaju kaskach. Projekty Nixa są tworzone w ramach wzbogacania autorskiej Biblioteki Modeli Zortrax.

Biblioteka Modeli to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu użytkownik może trzymać wszystkie swoje projekty w jednym miejscu i mieć do nich stały dostęp z różnych urządzeń. To również miejsce, w którym użytkownicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i wynikami prac oraz korzystać z porad innych, również dzięki możliwości rejestracji za pomocą konta na Facebooku. Dostępne w aplikacji modele można komentować, dodawać do ulubionych,  pobierać, edytować i udostępniać w mediach społecznościowych. Znajdują się tam również pracę wielu znanych twórców, takich jak Samuel Bernier, Joe Bowers i Craig Barr.

Nixa4

Projekt polskiego studia po raz kolejny pokazuje różnorodność zastosowań technologii druku 3D, która w połączeniu z kreatywnością może przyczynić się do tworzenia łatwo dostępnych i niedrogich rozwiązań dla profesjonalistów, a także prototypów do ulepszenia już istniejącego sprzętu. Prototypy mogą również stanowić doskonały wyznacznik na dalszym etapie rozwoju produktu, jako baza do dalszych ulepszeń. Akcesoria Nixa to swoista odpowiedź na zapotrzebowanie rynku, biorąc pod uwagę wysoką cenę dostępnych akcesoriów i ich ograniczenia. Z pewnością technologia druku 3D jeszcze nie raz nas zaskoczy.

źródło: Zortrax

Scroll to Top