Nowatorska kolekcja kostiumów dla Opery Pekińskiej, wydrukowanych metodą SLS na Sinterit Lisa

Technologia selektywnego spiekania laserem proszków poliamidowych (SLS) to metoda dedykowana głównie aplikacjom przemysłowym, lotniczym lub motoryzacyjnym, która coraz częściej jest wykorzystywana także w produkcji seryjnej finalnych elementów o różnym przeznaczeniu. Jednakże jest ona z powodzeniem wykorzystywana także w modzie, gdzie jednym z prekursorów było belgijskie Materialise, które przy współpracy z chińskim projektantem – Stevenem Ma, przecierało szlaki na tym polu już w latach 00-nych. W ślady Ma poszły teraz doktorantki słynnej londyńskiej szkoły Royal College of Art – Mingjing Lin i Tsai-Chun Huang, które przy pomocy polskiej, desktopowej drukarki 3D typu SLS – Sinterit Lisa, stworzyły niezwykłą kolekcję kostiumów jakie zostaną wykorzystane podczas sztuki Opery Pekińskiej „Farewell My Concubine”, której premiera odbędzie się w przyszłym miesiącu w Londynie.

Kolekcja powstała w ramach projektu Fold the Inter-fashionality. Projektantki wykorzystując metodę SLS i elastyczny materiał do druku 3D – Flexa Black, stworzyły nowy materiał tekstylny, z którego wyprodukowały kostiumy używając do tego wschodniej techniki plisowania. W Operze Pekińskiej, pełniącej funkcję klasycznego teatru narodowego Państwa Środka, scenografia i dekoracje są ograniczone do minimum. Historię opowiada symbolika przejawiająca się w rekwizytach, maskach i strojach postaci – stąd też odpowiednio zaprojektowane i wyprodukowane kostiumy odegrają jedną z kluczowych ról w przedstawieniu.

Plisowana struktura tkaniny została zaprojektowana przez Tsai-Chun Huang, a Mingjing Lin przełożyła go na specjalny algorytm. Wydrukowane kostiumy, tworzone przy użyciu nowego systemu pozostały miękkie i ruchome, pozwalają idealnie odtwarzać ruch nadany przez ciało, które okrywają.

Jak podkreśla to Mingijing Lin – „Zależało nam na tym, żeby stworzyć nowy, pionierski kostium, którego kształt i forma będą nawiązywać do tradycji opery pekińskiej. Zgodnie ze współczesną estetyką projekt zakładał uproszczenie form – większą subtelność dzięki zastosowaniu monochromatycznych kolorów i mniejszej ilości zdobień„. Dzięki technologii SLS wykorzystującej w produkcji sproszkowany materiał, gdzie niespieczony proszek wykorzystywany jest jako naturalne struktury podporowe, możliwe było osiągnięcie wyjątkowo skomplikowanych i fantazyjnych geometrii. Istotne były również właściwości samego materiału budulcowego – Flexa Black, który ma właściwości elastyczne.

Premiera  Opery Pekińskiej „Farewell My Concubine” będzie miała miejsce w Royal College of Art w Londynie, 1 grudnia 2017 r.

Scroll to Top