Nowe żywice w ofercie Formlabs

Formlabs sukcesywnie rozszerza bazę materiałów eksploatacyjnych. Ostatnio producent skupił się na wzbogaceniu oferty o materiały dedykowane branży stomatologicznej, zawierając równocześnie współpracę z BEGO – wiodącym specjalistą w dziedzinie protetyki i implantologii. Dzięki ścisłej współpracy obydwu firm wprowadzono nowe rodzaje żywic: BioMed stworzoną do zastosowań medycznych, oraz dentystyczne materiały Dental. Dodatkowo, Formlabs wprowadził materiały termoplastyczne Flexible, o wysokiej elastyczności.  

Teraz do oferty wprowadzono dwie żywice – Rigid 10 K i Draft o ulepszonej formule. Czym się charakteryzują i w jakich aplikacjach sprawdzą się najlepiej?

Rigid 10K

Żywica Rigid jest obecnie materiałem o największej sztywności w ofercie Formlabs. Jak mówi producent, spełnia ona oczekiwania szczególnie branży inżynieryjnej, która potrzebuje materiałów o podwyższonej sztywności oraz wytrzymałości mechanicznej, chemicznej, ale i termicznej. Producenci zapewniają, że odporność elementów można przyrównać do tych drukowanych 3D z termoplastów wzbogacanych włóknem (np. węglowym), dlatego materiał sprawdzi się w tworzeniu części poddawanych cyklicznym obciążeniom.

Żywica dostępna jest w kolorze białym z charakterystycznym, matowym wykończeniem.

Draft

Nowa, ulepszona formuła żywicy Draft od Formlabs pozwala na niemal czterokrotnie szybsze drukowanie 3D niż z materiałów produkcyjnych, umożliwiając szybkie prototypowanie. Pozwala to również na szybszy post-processing, czyli krótszy czas jaki trzeba przeznaczyć na mycie wydruków 3D oraz ich naświetlanie. Nie ma to jednak negatywnego wpływu na ich jakość. Wysoka przepustowość produkcji sprawia, że materiał świetnie sprawdzi się w produkcji prototypów czy modeli koncepcyjnych. Żywica jest dostępna w kolorze szarym.

Oprócz branż o charakterze przemysłowym, żywica Draft znajdzie zastosowanie również w stomatologii. Przyspieszony czas realizacji skraca czas oczekiwania na model 3D, niezbędny do przeprowadzania dalszych czynności protetycznych. Według producenta, laboratoria protetyczne mogą produkować nawet 95 modeli dziennie, korzystając z nowej żywicy draft i drukarki Form 3BL.

Poniżej zestawienie czasów realizacji modeli z wykorzystaniem żywicy modelowej Standard Gray i nowej żywicy Draft:

Źródło: formlabs.com

Max Lobovsky, dyrektor generalny i współzałożyciel Formlabs podkreśla, że jedną z najpotężniejszych zalet druku 3D w stereolitografii (SLA) jest szeroka gama materiałów do drukowania 3D. Wprowadzone do oferty materiały wspierają użytkowników na każdym etapie procesu tworzenia – od projektowania i prototypowania, aż po finalny produkt.

Źródło: formlabs.com

Scroll to Top