Formlabs, w ramach współpracy z BEGO, stworzył nową serię żywic światłoutwardzalnych do zastosowań medycznych i dentystycznych. BEGO jest liderem w dziedzinie protetyki i stomatologii, a od jakiegoś czasu działa także w obszarze materiałów wykorzystywanych w druku 3D.

Dzięki ścisłej współpracy obydwu firm wprowadzono nowe rodzaje żywic: BioMed stworzoną do zastosowań medycznych, oraz dentystyczne materiały Dental. Dodatkowo, Formlabs wprowadził materiały termoplastyczne Flexible, o wysokiej elastyczności.  

Biokompatybilne żywice medyczne Formlabs BioMed

Żywice BioMed posiadają certyfikat biokompatybilności klasy VI, co oznacza że są bezpieczne w długotrwałym kontakcie ze skórą i błoną śluzową. Jest to seria sztywnych i mocnych materiałów, przeznaczonych do zastosowań medycznych. Można z nich drukować elementy urządzeń medycznych, instrumentów chirurgicznych, czy innych akcesoriów, będących w długotrwałym kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi pacjenta. 

Przedmioty wydrukowane z tych żywic można sterylizować przy użyciu konwencjonalnych metod, podczas gdy niektóre wydruki 3D, wykonane z innych materiałów nie wytrzymują temperatur sterylizacji. Co więcej, żywice BioMed nie są cytotoksyczne, nie wywołują reakcji alergicznych, oraz cechuje je niska absorpcja wody. 

Żywicę BioMed można nabyć w dwóch wersjach: 

  • BioMed Clear, sztywny i mocny materiał w kolorze białym lub transparentnym, do elementów urządzeń medycznych i instrumentów chirurgicznych 
  • BioMed Amber, elastyczny i sprężysty, dostępny w odcieniu beżowym z transparentnością do drukowania szablonów chirurgicznych i akcesoriów medycznych. 
Formlabs BioMed
Produkty medyczne wydrukowane przy użyciu żywic Formlabs BioMed Amber i Clear.

Żywice fotopolimerowe Formlabs Temporary CB do drukowania koron i mostów dentystycznych

Gama materiałów dentystycznych poszerzyła się o żywicę fotopolimerową Formlabs Temporary CB, używaną do drukowania tymczasowych koron oraz mostów (do 7 elementów). Termoplast jest dostępny w czterech odcieniach kolornika VITA, co pozwala na dopasowanie koloru do naturalnej barwy szkliwa pacjenta. Dzięki wysokiej dokładności wymiarowej, gładkiemu wykończeniu powierzchni, użytkowanie wyrobów protetycznych jest wygodne i bezpieczne. 

Formlabs Temporary CB posiada klasę biokompatybilności IIa, co oznacza że mogą być w bezpiecznym kontakcie z tkankami pacjenta nawet przez 12 miesięcy. Zaleca się drukowanie z tego materiału z użyciem stołu roboczego ze stali nierdzewnej, oraz grubości warstwy 50 mikrometrów. Żywica jest kompatybilna z drukarkami 3D Formlabs Form 2, oraz stomatologicznymi drukarkami 3D Formlabs Form 3B. 

Korony dentystyczne wydrukowne przy użyciu dentystycznej żywicy fotopolimerowej Formlabs Temporary CB.

Żywica Formlabs Custom Tray na łyżki wyciskowe

Opracowano także żywicę Custom Tray przeznaczoną do produkcji łyżek wyciskowych do zastosowań dentystycznych ( na implanty, korony i mosty). Przy użyciu druku 3D, łyżka wyciskowa może być wykonana w czasie krótszym niż godzina, co umożliwia posiadanie narzędzia dostosowanego do potrzeb stomatologa. Dzięki technologii addytywnej, stworzone akcesorium jest wygodne w użyciu, zarówno dla lekarza, jak i pacjenta, a pobrane wyciski są powtarzalne i dokładne. Podobnie jak inne żywice dentystyczne Formlabs, Custom Tray jest biokompatybilna.

Łyżka wyciskowa wydrukowana z żywicy Formlabs Custom Tray.

Transparentna żywica Formlabs Dental LT Clear V2 

Formlabs udoskonaliło także niektóre poprzednie materiały. Należy do nich żywica Dental LT Clear V2, służąca do druku transparentnych nakładek okluzyjnych lub szyn zgryzowych. W celu uzyskania pełnej przezroczystości, element może zostać dodatkowo wypolerowany. Żywica Dental LT Clear V2 jest w pełni biokompatybilna, zgodnie z normą ISO 10993-1: 2018. 

Nakładka okluzyjna wydrukowana z żywicy Formlabs Dental LT Clear V2.

Elastyczne żywice Formlabs Flexible

Formlabs Flexible to seria elastycznych żywic, które mają zastąpić poprzednie opcje firmy. Nowe materiały to :

  • Elastyczna żywica 80A to zmodyfikowany poprzedni elastyczny materiał, o wskaźniku twardości Shore’a 80A. Posiada wysoką wytrzymałość na zginanie w powtarzających się cyklach. 
  • Elastyczna żywica 50A, nowa żywica o wysokiej odpornoścni na zginanie i ściskanie. Po usunięciu obciążenia wraca do swojego pierwotnego kształtu, bez żadnych deformacji.
Formlabs Flexible
Elementy wydrukowane z materiału Formlabs Flexible.

Współpraca giganta branży druku 3D Formlabs z czołowym producentem materiałów dentystycznych BEGO zaowocowała w gamie nowych, biokompatybilnych materiałów do zastosowań medycznych i stomatologicznych. Dzięki posiadanym certyfikatom nowe żywice mogą być używane w zastosowaniach, wymagających kontaktu z tkankami ludzkimi. Użycie technologii przyrostowych umożliwi podwyższenie jakości produktów, przy jednoczesnej redukcji kosztów. Nowe materiały są kompatybilne z drukarkami 3D Formlabs Form 2 i Form 3B. 

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like