Poly – ekologiczna, „wszystkomająca”, miniaturowa i przenośna drukarka 3D

Pod koniec miesiąca na Kickstarterze zadebiutuje bardzo nietypowa drukarka 3D. Pomimo tego, że jej obszar roboczy jest niemal mikroskopijnych rozmiarów, to na urządzeniu tym oprócz wydruków 3D, będziemy mogli grawerować, drukować z czekolady lub wykonywać rysunki 2D. Poza wymienioną funkcjonalnością, Poly skrywa jeszcze kilka innych ciekawych tajemnic.

Twórcami urządzenia jest włoski startup 3D Rap, w którego skład wchodzi sześć osób: czterech studentów inżynierii, projektant i twórca stron internetowych. Wszyscy oni pochodzą z tego samego miasta i połączyła ich pasja do projektowania oraz entuzjazm do poznawania nowych technologii.

W procesie projektowania Poly, jej twórcy wzięli sobie do serca trzy frazy kluczowe: „open-source„, „eco-friendly” oraz „upcycling„. W związku z powyższym pliki do druku 3D przygotowujemy w dowolnym, ogólnodostępnym i darmowym slicerze, rama wykonana jest z biodegradowalnego materiału, a znajdującą się w zestawie szpulę, z również biodegradowalnym PLA, możemy ponownie wykorzystać w ramach upcyklingu, nadając jej tym samym nowe przeznaczenie.

To co najbardziej rzuca się w oczy, w momencie kiedy patrzymy na konstrukcję drukarki 3D, to fakt, że jest ona praktycznie w 100% drukowana w 3D. Niedrukowane są jedynie elementy, po których poruszają się wszystkie trzy osie. Poza tym jest niesamowicie mała i przypomina nieco konstrukcję dostępnych w Internecie mini grawerek laserowych, wykonywanych z komputerowych napędów CD.

Obszar roboczy Poly to zaledwie 60 x 60 x 60 mm. Dodatkowym atutem jest jej mobilność, za którą przemawia nie tylko jej rozmiar, ale też przede wszystkim wbudowane zasilanie bateryjne oraz waga nieprzekraczająca jednego kilograma. Drukarka 3D wyposażona jest poza tym w slot kart mikro SD oraz moduł Bluetooth, więc możemy nią sterować również zdalnie.

Wielozadaniowość urządzenia realizowana jest dzięki sprytnemu systemowi montażowemu, który oparty jest na magnesach. Dzięki niemu zmiana głowicy drukującej na każdą inną zajmuje zaledwie kilkanaście sekund.

Jak nietrudno się domyślić Poly spełni się głównie w projektach edukacyjnych, chociaż znajdzie też pewnie całą masę użytkowników kierujących się innymi pobudkami. Cena drukarki 3D nie jest jeszcze znana, ale zapewne zmieści się w przedziale 99-199 €?

Scroll to Top