Użytkownicy samodzielnie budujący drukarki 3D, przeznaczone na własny użytek, nie mają lekkiego życia. Najczęściej trapiącym ich dylematem jest wybór odpowiednich dla ich konstrukcji komponentów. Jeszcze nie tak dawno „brało się to co było”, teraz natomiast wybór dostępnych rozwiązań może przyprawiać o zawrót głowy. Tak jest na przykład w przypadku ekstruderów, których ostatnio pojawiło się całkiem sporo, a każdy kolejny ma być lepszy od poprzedniego. BMG Extruder to propozycja od szwedzkiej firmy Bondtech.

To co ma wyróżnić BMG Extruder spośród konkurencyjnych rozwiązań, to idealny stosunek wagi do wydajności wytłaczarki. Dzięki zastosowaniu technologii nazywanej Dual-Drive możliwe jest maksymalnie wydajne podawanie filamentu bez ryzyka jego ścierania lub ślizgania się radełka.

W przypadku ekstruderów z podajnikiem bezpośrednim ważne jest aby masa poruszającej się karetki była możliwie najniższa. BMG Extruder waży więc zaledwie 220g, co stanowi jeden z najlepszych na rynku wyników. W przeprowadzonych przez producenta testach wydajnościowych, w porównaniu do wytłaczarek konkurencji (nie podano ich nazw) ekstruder ten uzyskał najlepszy wynik wydajnościowy w swojej kategorii wagowej.

Wspomniana technologia Dual-Drive ma zapewnić ciągły przepływ materiału, niezależnie od jego twardości oraz elastyczności, bez ryzyka ścierania się filamentu lub jego ślizgania na radełku, nawet w przypadku najbardziej wymagających wydruków 3D. Niestety producent nie podaje więcej szczegółów na temat działania tego procesu, ale na podstawie jednego z umieszczonych na jego stronie schematu, można wywnioskować, że zamiast układu radełko-łożysko dociskowe, mamy po prostu do czynienia z układem radełko-radełko.

Jak w większości dostępnych na rynku ekstruderów, tak i w BMG zastosowano przełożenie 3:1. Przenoszone jest ono za pomocą precyzyjnie wykonanych ze stali przekładni zębatych, co zapewnia idealną siłę napędową, niezależnie od tego czy potrzebujemy precyzyjnych wydruków, wykonanych dyszą o małej średnicy, czy wydajnego drukowania dyszą o średnicy ponadstandardowej.

BMG Extruder może być wykorzystywany do podawania bezpośredniego jak i w wersji Bowden. Kompatybilny jest z filamentami o średnicy 1,75 mm. Potrafi sobie poradzić z niemal każdym, dostępnym na rynku tworzywem, od śliskiego nylonu, poprzez miękkie TPU i TPE, po twarde oraz kruche materiały jak PLA, ABS, czy różnego rodzaju filamenty specjalne.

Wytłaczarka posiada otwór montażowy kompatybilny z głowicami E3D-V6. Docisk filamentu regulujemy za pomocą precyzyjnej śruby, a w konstrukcji nie zabrakło również dźwigni szybkiego uwolnienia docisku, niezbędnej w przypadku chęci wymiany nitki tworzywa.

BMG extruder można nabyć w sklepie producenta w cenie 80 $.

Źródło: www.bondtech.se

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like