Porównanie technologii skanowania 3D – światło strukturalne vs. laser

Skanery 3D to urządzenia, które mogą być szczególnie przydatne w projektowanie 3D, dla odbiorców z różnorodnych branż. Urządzenie usprawnia cyfrowe projektowanie 3D obiektów fizycznych, pomagając w łatwy i szybki sposób uzyskać szereg informacji na temat wymiarów, geometrii czy koloru modelowanego elementu. 

W czasie procesu skanowania, za sprawą światła strukturalnego lub wiązki lasera zbierane są informacje, na podstawie których uzyskiwana jest chmara punktów. Pliki wygenerowane przez skaner 3D są zapisywane w postaci chmury punktów, najczęściej w formacie STL. Niemniej jednak istnieje również możliwość zapisania ich w rozszerzeniu OBJ, ASC, czy PLY. Dokładność wygenerowanych wymiarów może sięgać nawet 0,005 mm. 

Oferta urządzeń, jakie proponują producenci, jest szeroka. Podstawową różnicą jest rodzaj światła, jaki używany jest do zbierania informacji na temat modelu. Skanowanie 3D może odbywać się za pośrednictwem różnych technologii, np. lasera lub światła strukturalnego. Rodzaj użytej metody jest ściśle związany z możliwościami zastosowania urządzenia, do modelowania różnych obiektów. Skanery 3D mogą skanować elementy o małych, średnich (np. drzwi samochodu) lub dużych (budynki) gabarytach.

Jakie są główne różnice pomiędzy skanerami 3D laserowymi a skanerami 3D na światło strukturalne? 

Technologia światła strukturalnego

Skanery 3D korzystające ze światła strukturalnego emitują je w postaci linii, które padają na analizowany obiekt fizyczny. Położenie wiązki zmienia się podczas skanu, zbierając dane dotyczące analizowanego elementu. Kamery zamontowane w urządzeniu rejestrują i badają ułożenie linii, generując cyfrowy model obiektu. 

Ten rodzaj technologii cechuje się dużą szybkością skanowania 3D, dlatego też jest dedykowana w przypadku generowania modeli 3D ludzi. Skanery 3D na światło strukturalne to urządzenia lekkie, które cechują się niższą ceną od skanerów 3D laserowych. Niemniej jednak są bardzo wrażliwe na warunki oświetleniowe, wszelkie cienie na obiekcie posiadają odwzorowanie na wygenerowanym pliku 3D. Dlatego używanie tego typu skanera na zewnątrz lub w trudnych warunkach (np. pomieszczeniach o dużym zapyleniu) może być problematyczne. Dodatkowo czarne lub błyszczące powierzchnie muszą być pokryte specjalnym sprayem przed rozpoczęciem skanowania 3D. 

Technologia laserowa 

Technologia laserowa, używana w skanerach 3D polega na analizie załamania promieni lasera na powierzchni badanego obiektu, lub zmierzeniu odległości pomiędzy elementem fizycznym, a urządzeniem. Sensor lub kamera przetwarza uzyskane dane i odtwarza geometrię obiektu. 

Laserowe skanery 3D cechują się znacznie wyższą precyzją i rozdzielczością skanów 3D, w porównaniu do urządzeń używających technologii światła strukturalnego. Są one zdolne do skanowania w słabych warunkach oświetleniowych, a także czarnych, błyszczących i białych elementów, bez konieczności pokrywania ich sprayem matującym. Dodatkowo laserowe skanery 3D mogą skanować duże obiekty (np. budynki). Zazwyczaj są droższe, niż skanery na światło strukturalne, a przy tym cechują się niższą szybkością skanowania. 

ZaletyWady
Skanery 3D na światło strukturalne– duża prędkość skanowania
– niska waga
– niska cena
– wysoka wrażliwość na warunki otoczenia (np. naświetlenie)
– problematyczne skanowanie 3D na zewnątrz
– wymagane pokrywanie sprayem matującym czarnych i błyszczących obiektów
Laserowe skanery 3D– wysoka precyzja skanów 3D
– wysoka rozdzielczość skanów 3D
– możliwość skanowania 3D obiektów o dużych gabarytach
– wyższa cena
– niższa szybkość skanowania 3D

Wybór odpowiedniego skanera 3D nie jest łatwym zadaniem. Chcąc uniknąć uciążliwego pokrywania elementów sprayem matującym, powinniśmy postawić na laserowy skaner 3D. W przypadku skanowania 3D dużych i średnich obiektów, również będzie on słusznym wyborem. Natomiast, jeżeli zastosowaniem ma być skanowanie 3D ludzi czy małych obiektów, warto zastanowić się nad zakupem skanera na światło strukturalne. Dobranie skanera 3D dostosowanego do indywidualnych potrzeb, pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, dlatego warto ściśle sprecyzować swoje wymagania i zastosowanie urządzenia, przed dokonaniem zakupu.

Zanim zdecydujemy się na własny skaner 3D warto zgłębić temat, poznać podstawy technologii, którą zamierzamy kupić. Można wykorzystać do tego ogólnodostępne źródła lub zdecydować się na szkolenie. Szkolenie realizowane przez specjalistów z branży pozwala na przyswajanie informacji według ułożonego wcześniej, wypróbowanego programu. Więcej informacji na temat szkolenia „Podstawy projektowania i skanowania 3D”.

Masz pytania? Napisz do nas!

Scroll to Top