Jak donosi 3D Printing Industry aż trzy powiązane ze sobą firmy niedawno nabyły akcje Stratasys, Neuberger Berman Group LLC oraz jej spółki powiązane, Berman Investment Advisers LLC i Rubric Capital Management LP. Dowiadujemy się o tym tylko dlatego, że każda z nich nabyła ponad 5% ogółu akcji, mianowicie odpowiednio 5,61%, 5,43% i 6,15%. Ze względu na fakt, że Stratasys jest notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, podlega tamtejszym przepisom i każdy podmiot, którego wartość akcji w danej firmie przekroczy 5% ma obowiązek zgłoszenia tego faktu do nadzoru finansowego, w tym wypadku do SEC, w ciągu 10 dni od przekroczenia tego poziomu.

3D Printing Industry donosi o jeszcze jednej firmie, która przekroczyła pułap własności 5% akcji Stratasys i jest to izraelska grupa inwestycyjna Phoenix Holding, która na przestrzeni trzech transakcji objęła razem 5,26% akcji. W tym gronie znalazł się również amerykański miliarder Farhad Fred Ebrahini, który posiada obecnie 5,13% akcji oraz Goldman Sachs z udziałem na poziomie 5,3%. Niewiele wcześniej izraelska firma związana z drukiem 3D Nano Dimension Ltd. objęła aż 14% akcji w Stratasys.

Powiązane ze sobą firmy przekonują, że mając niezależne zarządy decyzje podejmowały niezależnie i nie była do skoordynowana operacja.

Sytuacja wokół Stratasys jest dynamiczna, bo wspomniane wcześniej Nano Dimension, w marcu 2023 zaproponowało przejęcie Stratasys za $1,1 mld, co odpowiadało $18 za akcje. Obecna wycena to $13 i była jedynie nieznacznie wyższa w marcu 2023. Mimo tego oferta została odrzucona jednomyślnie. Nano Dimension złożyło kolejną ofertą w grudniu 2023 tym razem na $16,5 za akcje. Prawdopodobnie po wrześniowych deklaracjach Stratasys o analizie różnych sposobów na „dostarczenie wartości akcjonariuszom” łącznie ze sprzedażą firmy. Do tej pory nie było odpowiedzi ze strony Stratasys. Ta deklaracja miała miejsce po zakończeniu się rozmów o potencjalnym połączeniu z Desktop Metal. Narazie czekamy na rozwój wydarzeń.

Źródło: www.investors.stratasys.com via www.3dprintingindustry.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in Artykuły