Rozwój technologii FDM nastąpi przez nowe materiały do druku 3D – to truizm, ale wciąż jak najbardziej prawdziwy. Od blisko dwóch lat, kolejni producenci filamentów przedstawiają coraz to nowe rozwiązania, które poszerzają możliwości standardowych, niskobudżetowych drukarek 3D. Użytkownicy nie są już ograniczeni wyłącznie do samego ABS lub PLA – dziś mogą drukować z niezliczonej ilości kompozytów tworząc wydruki imitujące drewno, gips, a ostatnio nawet metal! Amerykańska firma ProtoPlant – właściciel marki Proto-Pasta, która w zeszłym roku sprzedawała za pomocą Kickstartera PLA z włóknem szklanym i ABS z poliwęglanem, powraca teraz z dwoma kolejnymi ciekawymi filamentami: PLA z domieszką nierdzewnej stali oraz PLA z domieszką magnetycznego żelaza!
Filamenty z domieszką metalu nie są już wielką nowością, choć w dalszym ciągu są dość rzadko spotykane. Niedawno opisywałem dwa materiały tego typu produkcji holenderskiego colorFabb`u: bronzeFill i copperFill, czyli kompozyty PLA i brązu oraz PLA i miedzi. Na targach 3D Show Printer & Scanner można było zobaczyć wydruki z brązu m.in. na stoisku Fucco Design. Materiał ten jest dość ciekawy – po wydrukowaniu ma matową, ziarnistą powierzchnię, którą trzeba następnie przeszlifować i wypolerować, nadając im metalicznego połysku. Co więcej, filament jest bardzo ciężki, przez co odpowiednio wykończone wydruki są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia w stosunku metalowych wersji.
Jeśli chodzi o nowe materiały Proto-Pasta, wygląda to na dokładnie tej samej zasadzie co w colorFabbie, filamenty różnią się po prostu kompozytem. W obydwu przypadkach należy je szlifować, aż do osiągnięcia metalicznego efektu. To co jest ciekawe w nowych materiałach, to fakt iż obydwa… rdzewieją, jeśli zostaną potraktowane w odpowiedni sposób (np. były kąpane przez dwa dni w roztworze wody i soli). Dodatkowo magnetyczne żelazo autentycznie przyciąga magnes.
Materiały mają być dostępne z początkiem przyszłego roku.
Czy mają jakieś zastosowanie poza dekoracyjnym? Na wspomnianych targach 3D Show Printer & Scanner, przedstawiciel autoryzowanego dystrybutora Stratasys – Łukasz Majewski, w rozmowie ze mną na temat bronzeFillu i jego niezwykłych właściwości, zadał mi jedno kluczowe pytanie – „czy ten materiał przewodzi prąd? Bo jeśli tak, to można by go bardzo fajnie wykorzystać? Jeśli nie – to służy tylko do zabawy„.
Źródło: www.3dprintingindustry.com