W listopadzie ubiegłego roku Flashforge – czołowy, chiński producent desktopowych drukarek 3D, ogłosił premierę swojego urządzenia – Creator 4, dwugłowicową drukarkę 3D z wymiennymi ekstruderami do materiałów wysokotemperaturowych. Był to pierwszy produkt w szerokiej ofercie firmy dedykowany branży przemysłowej, pozwalający na pracę z tak trudnymi materiałami jak TPU, PC (poliwęglan), PA (poliamid), czy liczne kompozyty powyższych materiałów jak PCABS, czy PA domieszkowane włóknem węglowym lub szklanym. Teraz producent idzie krok dalej i wprowadza na rynek urządzenie do suszenia filamentów, dedykowaną do Creatora 4 – Flashforge Filament Drying Station.

Praca z wysokowydajnymi i wysokotemperaturowymi tworzywami sztucznymi niesie ze sobą wiele wyzwań. Oprócz najbardziej oczywistego, jakim jest wysoki skurcz tych materiałów, istotnym problemem jest ich wysoka higroskopijność, co dotyczy w szczególności poliamidów. Przechowywanie filamentów w otwartym środowisku (nawet jeśli jest to środowisko biurowe) sprawia, że szybko wilgotnieją, co prowadzi do degradacji ich naturalne właściwości jak również zwielokrotnia problemy z drukiem 3D.

Gdy filamenty w rodzaju PA, PACF, TPU oraz materiał podporowy PVA zostają wyeksponowane na wilgotność otoczenia na poziomie 25%, wydruki istotnie tracą na jakości powierzchni. Tymczasem zmniejszenie wilgotności do 10% istotnie zwiększa jakość wydruków 3D. Równocześnie suszenie materiałów – w zależności od ich gatunków, poprawia ich wytrzymałość, podnosi odporność na uderzenia i wytrzymałość na rozciąganie.

Stacja do suszenia filamentu Flashforge została stworzona, aby pomóc rozwiązać powyższy problem i przechowywać materiały w kontrolowanym środowisku. W połączeniu z drukarką 3D Creator 4, stacja zapewnia stabilność temperaturową filamentów używanych podczas procesu druku 3D, minimalizując ryzyko wystąpienia defektów części i zwiększając wydajność pracy, która nie jest przerywana np. przez problemy z zapychającą się głowicą drukującą.

Stacja może podgrzewać materiały do ​​temperatury 120℃, jest również wyposażona w osuszacz z żelem krzemionkowym, który po wypuszczeniu przez system cyrkulacji gorącego powietrza zapewnia, że ​​filamenty pozostaną suche nawet podczas długotrwałego przechowywania. Waży 120 kilogramów dzięki czemu może być z powodzeniem używana jako podstawa dla samej drukarki 3D. Na dole posiada cztery kółka, które pomagają w przemieszczaniu kompletnej stacji wraz z drukarką 3D. Szuflada urządzenia jest wystarczająco duża, aby pomieścić sześć jednokilogramowych rolek lub dwie 2,5-kilogramowe rolki filamentu. Do sterowania służy 4,3-calowy ekran dotykowy.

Źródło: www.flashforge.com
Zdjęcia: www.flashforge.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like