PrusaPrinters.org to od dziś Printables!

Pod koniec stycznia br. Josef Průša – założyciel i właściciel czeskiego PRUSA Research, opublikował na firmowym blogu artykuł podsumowujący osiągnięcia jego firmy w 2021 r. jak również opisał szereg wyzwań i problemów natury zaopatrzeniowej i logistycznej z jaką musi sobie radzić. Równocześnie pod koniec wpisu napomknął, że wkrótce światło dzienne ujrzy zupełnie nowa wersja PrusaPrinters.org – autorskiej platformy z modelami do druku 3D, rozwijanej przez czeską firmę od 2019 r. No więc ten moment nadszedł – od dziś PrusaPrinters.org to Printables.com. Na dodatek jest dostępna w języku polskim i posiada dość ciekawą funkcjonalność jakiej nie znajdziecie na Thingiverse…

Początkowo PrusaPrinters.org była kolejną wersją największej platformy tego typu na świecie – Thingiverse, jednakże wraz z upływem czasu oraz szeregiem ciekawych i unikalnych funkcjonalności stała się wartością samą w sobie. Równocześnie Průša zauważył, że wielu potencjalnych użytkowników traktuje ją przede wszystkim jako repozytorium plików do rozwijanych przez niego drukarek 3D, bądź też ma poczucie, że tylko na jego drukarkach 3D modele będą działać. Pomijając abstrakcyjność takiego postrzegania sprawy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, PRUSA Research dokonało rebrandingu, odcinając się w nazwie od nazwiska swojego właściciela, tworząc nowy byt – Printables.

Platforma posiada wszystkie dotychczasowe funkcjonalności PrusaPrinters.org, wprowadzając na dzień premiery dość przydatną opcję przeglądania plików GCode (do tej pory można było przeglądać jedynie pliki zapisane w formatach .STL lub .3MF). Przeglądarka jest dość rozbudowana i oferuje kilka różnych trybów wyświetlania, dzięki czemu można sprawdzić dany model jeszcze przed jego pobraniem.

W niedalekiej przyszłości pojawi się także funkcja przeglądania kanałów społecznościowych ulubionych projektantów i twórców oraz szczegółowe statystyki dotyczące modeli 3D, które wgrywa się na platformę. W dłuższej perspektywie czasu ma pojawić się także możliwość sprzedawania modeli na podobnej zasadzie jak chociażby na konkurencyjnym MyMiniFactory.

Warto także przypomnieć, że od połowy grudnia zeszłego roku na platformie działa program lojalnościowy, gdzie aktywność użytkowników jest nagradzana fizycznymi nagrodami. Polega on na tym, że za określone aktywności na platformie otrzymuje się punkty o nazwie Prusameters. Zdobyte Prusametry „nawija się” na symboliczną szpulę filamentu. Gdy osiągnie się próg 350 punktów, odpowiadający minimalnej wadze autorskich filamentów czeskiego producenta – Prusament, można wymienić je na fizyczną rolkę materiału lub inne nagrody (np. odzież firmową).

Źródło: www.prusa3d.com

Scroll to Top