Filamenty drewnopodobne to jedne z mniej oczywistych materiałów do druku 3D. Wielu producentów podejmowało się produkcji filamentów z dodatkiem drewna, jednak technologii addytywnej nie udało się zastąpić standardowych metod produkcji elementów drewnianych. Ambicję zastąpienia drukiem 3D standardowych metod przetwórstwa drewna ma amerykańska firma FORUST.
Przedsiębiorstwo posiada bogate doświadczenie w zakresie projektowania wspomaganego komputerowo czy badań materiałowych. Celem ich technologii druku 3D z drewna jest promocja ekologicznego podejścia do produkcji elementów z drewna i zapobieganie masowym wycinankom drzew.
W firmie FORUST stanowisko dyrektora generalnego obejmuje Andrew Jeffery, będący niegdyś prezesem firm z branży ceramicznego druku 3D, Boston Ceramics oraz Figulo. Dzięki wcześniej prowadzonym, szeroko zakrojonym badaniom prowadzonym nad materiałami możliwe było uzyskanie skomplikowanych geometrii.
W opracowanej przez nich metodzie tworzenia elementów, wykorzystywana jest technologia selektywnego spajania trocin drzewnych poprzez natryskiwanie lepiszcza. Taka technologia daje możliwość uzyskania gładkiego wykończenia produktów, bez widocznych warstw (domena technologii FDM). Proces może być wykorzystany w produkcji elementów z niezwykle szerokiej gamy materiałów, począwszy od ceramiki, a kończąc na gumie czy piasku.
Technologia druku 3D pozwala z powodzeniem odtworzyć charakterystyczny dla drewna układ słojów. Stworzona konstrukcja (zdjęcie poniżej) składa się z pojedynczych bloków, stworzonych na drukarce 3D, połączonych ze sobą w rodzaj obudowy. Inspiracją do utworzenia takiej instalacji była mikroskopowa budowa naturalnego drewna oraz jego faktura w skali makro. Materiał, z którego wykonywane są wydruki 3D składa się z odpadów rolniczych, poddanych recyklingowi oraz włókna drzewnego. Redukuje to konieczność wycinania nowych drzew i pozwala dać drugie życie materiałom, uznawanym za odpady.
Blok drzewny, powstały w technologii przyrostowej może posłużyć jako materiał budowlany po odpowiednim dostosowaniu do produkcji na większą skalę. Produkt może być wykorzystany jako indywidualna jednostka w murarstwie lub posłużyć do zbudowania np. ścian działowych.
Sęki, czyli charakterystyczne dla powierzchni drewna wzory, również zostały odwzorowane poprzez zastosowanie druku 3D. Co więcej, charakterystyczne dla drewna pęknięcia występujące naturalnie pod wpływem urazu czy czynników chorobotwórczych także znalazły swoje miejsce w produktach technologii przyrostowej. Tworzenie modeli warstwowo pozwala na sterowanie gęstością słojów w wydruku 3D i dostosowywanie wyglądu do upodobań klienta.
Źródło: 3dprintingmedia.network