Firma WASP kojarzy się przede wszystkim z wielkogabarytowymi wydrukami 3D z gliny, ceramiki i granulatów. Nie jest to jednak jedyny obszar działalności Włochów. Pracujący dla WASPmedical Marco Avaro stworzył drukowaną w 3D protezę ręki dla włoskiej kajakarki Veronicy Yoko Plebani oraz implant nogi z włókna węglowego dla surfera  Fabrizia Passettiego.

Kajakarka będzie korzystała z produktu podczas Igrzysk Paraolimpijskich 2016 w Rio, natomiast surfer wykorzysta je w czasie startów na ISA World Adaptive Surfing Championship w Kalifornii. Inżynierowi pracującemu nad protezami zależało aby były one spersonalizowane i wytrzymałe, a do ich stworzenia potrzebował aż czterech drukarek 3D – jednej DeltaWASP 40 70 oraz trzech DeltaWASP 20 40. Oba implanty powstały w klinice ortopedycznej Del Bene Fabio w Triestrze. Do ich wykonania inżynier użył materiałów opracowanych przez firmę TreeD Filaments.

Oba implanty musiały przejść szczegółowe testy, a materiały z których zostały wykonane posiadają wymagane certyfikaty medyczne. Eksperci z WASPmedical zajmują się obecnie tworzeniem ich specyfikacji. Avaro eksperymentuje również z nowym systemem extruzji – Full Metal Extruder, który ma zamiar wykorzystać do produkcji kolejnych protez.

plebani-2

Avaro wierzy, że dzięki protezom wydrukowanym w 3D na drukarkach WASP, sportowcy zwiększą swoje szanse podczas zawodów. Veronica Plebani, urodziła się w 1996 r., jest kajkarką i jeździ na snowboardzie. 2 lata temu brała udział w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Sochi, a tegoroczna impreza w Rio, to jej pierwsze w życiu igrzyska letnie. Passetti mając 18 lat przeżył wypadek motocyklowy, w wyniku którego stracił nogę. Po amputacji surfer zdecydował się na kontynuowane swojej kariery sportowej. Starty kajakarki są zaplanowane na 14-15. września 2016, a surfera na 8-11. grudnia 2016.

Źródło: materiały prasowe

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D