Raise3D – czołowy producent wielkoformatowych drukarek 3D typu FDM / FFF, ogłosił premierę nowego systemu do druku 3D – Raise3D MetalFuse. To kompleksowy, w pełni zintegrowany ekosystem do druku 3D z metalu, opracowany w ścisłej współpracy z BASF Forward AM dla filamentów Ultrafuse Metal. Główne obszary zastosowań drukowanych części to oprzyrządowanie do maszyn i linii produkcyjnych, części funkcjonalne i prototypy oraz produkcja niskoseryjna.
W skład systemu Raise3D MetalFuse wchodzi drukarka 3D Forge1, piec katalityczny D200-E, piec do spiekania S200-C, oprogramowanie do druku 3D ideaMaker Metal i materiały Ultrafuse Metal Filaments firmy BASF Forward AM. Zgodnie z wewnętrzną analizą producenta – wykluczając części o bardzo prostej konstrukcji, rozwiązanie Raise3D MetalFuse umożliwia wytwarzanie części o lepszej jakości i niższych kosztach, szczególnie w przypadku małych partii, niż dostępne na rynku rozwiązania do laserowego spiekania metali metodami SLM, DMLS czy DMP.
Oprogramowanie ideaMaker Metal to zmodyfikowana wersja ideaMaker zoptymalizowana pod kątem wykorzystania materiału Ultrafuse Metal Filament, z unikalnymi funkcjami, które zapewniają wymaganą gęstość produkowanych części i powtarzalność, aby tworzyć części końcowe o możliwie najwyższej jakości.
W piecu D200-E zastosowano proces katalitycznego wiązania kwasem szczawiowym, który jest stosowany w technologii MIM, a zarazem jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska. Równocześnie technologia FDM / FFF pozwala na pełną swobodę projektowania, co umożliwia produkcję skomplikowanych części, które w innym przypadku byłyby zbyt drogie lub nie mogłyby zostać wyprodukowane za pomocą metody MIM.
Ponadto, zgodnie z wewnętrznymi testami Raise3D, usuwanie lepiszcza metodą katalityczną pozwala na skrócenie czasu usuwania lepiszcza o 60%, zwiększenie gęstości części do 98% gęstości kutego żelaza oraz wzrost do 52% granicy plastyczności w porównaniu z metodą rozpuszczalnikową.
Produkcja części przy użyciu Raise3D MetalFuse ma być bezpieczniejsza, ponieważ wykorzystuje filament jako materiał eksploatacyjny, czym różni się to od trudnych w obchodzeniu się z materiałów w technologii druku 3D ze sproszkowanych metali, spiekanych laserem. Części produkowane przez Raise3D MetalFuse z Ultrafuse Metal Filament są też na ogół 1,4 – 2 razy tańsze niż większość proszków metali. Rozwiązanie Raise3D wymaga również mniejszych inwestycji w sprzęt.
Firma rozpocznie ogólnoświatową dostawę systemów Raise3D MetalFuse na dużą skalę od pierwszej połowy 2022 roku, za pośrednictwem wybranych partnerów handlowych. Drukarka 3D Forge1 zostanie również udostępniona klientom, którzy mają już własne zdolności do debindowania i spiekania materiałów.
Ceny systemu Raise3D MetalFuse nie są obecnie ujawnione, ale Raise3D zapewnia, że oprócz wszystkich wymienionych zalet technicznych, będzie znacznie niższa niż podobne rozwiązania dostępne na rynku.
Źródło: materiały prasowe Raise3D