W środę (26.10.16) na PGE Narodowym odbyła się piętnasta edycja Konferencja Nowoczesnych Technologii – DPS Forum 2016. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło „Solidworks 2017 – Projektujemy dla ludzi„. O tym, co organizatorzy przygotowali dla uczestników mogliście przeczytać w zapowiedzi wydarzenia. Teraz, zapraszamy na relację z DPS Forum 2016, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć.
Solidworks jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do projektowania wspomaganego komputerowo na świecie. Już od przeszło dwudziestu lat jest integralną częścią wielu przedsiębiorstw a także ogromnym udogodnieniem dla użytkowników indywidualnych.
Na tegorocznej edycji Konferencji Nowoczesnych Technologii zaprezentowana została najnowsza wersja Solidworks 2017. Wśród wprowadzonych funkcji najciekawsza wydaje się być możliwość bezpośredniego (poprawnego) otwierania danych projektowych innych producentów, bez konieczności translacji. Jest to udogodnienie, które pozwoli na sporą oszczędność czasu – jedno kliknięcie i plik wykonany w konkurencyjnym oprogramowaniu będzie gotowy do edycji.
Ponadto wprowadzono szereg zmian w interfejsie użytkownika dla zoptymalizowania jakości pracy samodzielnej jak i w zespole (możliwość wprowadzania komentarzy do kolejnych wersji projektu).
Użytkowników Solidworks’a zainteresuje na pewno możliwość zawijania szkicu na dowolnej powierzchni (niedostępna w poprzednich wersjach programu) czy rozszerzenie narzędzia tworzenia otworów i gwintów.
W trakcie konferencji uczestnicy mieli możliwość osobistego przetestowania najnowszej wersji programu przy specjalnie wyznaczonych stanowiskach komputerowych.
Oprócz prezentacji unowocześnień w software Solidworks, organizatorzy przygotowali dla uczestników serię wykładów idealnie oddających idee przyświecającą tegorocznej edycji konferencji. Prelegenci swoimi wystąpieniami udowadniali, że oprogramowanie jest kompleksowym narzędziem, które z powodzeniem sprawdza się w różnych dziedzinach życia.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele firm, takich jak HP – prezentujący ZBook’i wspierające prace inżynierów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy 3DConnexion ze swoją szeroką gamą produktów do wspierania projektowania CAD.
Jednak Solidworks to nie tylko narzędzie dla ogromnych firm – używane jest również przy projektach z kategorii bioinżynierii, motoryzacji (projekt motocyklu realizowany przy użyciu skanera SMARTTECH) a także… pracy w drewnie.
Różnorodność tematów prelekcji w części wykładowej dała szeroki obraz wykorzystania oprogramowania Solidworks – nawet w branżach pozornie niezwiązanych z projektowaniem wspomaganym komputerowo.
W strefie wystawowej prezentowały się firmy zarówno z branży technologii addytywnych i inżynierii odwrotnej jak i obróbki ubytkowej. Wśród stanowisk z branży druku 3D można było znaleźć przedstawicieli firm HBot, Monkeyfab, 3DGence, Atmat, 3D Lab, GAIA Multitool, Sygnis czy get3D z prezentacją nowiutkich Ultimakerów 3. Uwagę skupiały również urządzenia niezwiązane z technologią przyrostową jak YG-1 (narzędzia skrawające) czy Oxiprint (drukarki cyfrowe zdolne drukować na niemalże każdej powierzchni).
Jak podaje DPS, tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem – zgromadziła ponad 500 osób. Wśród nich znaleźli się użytkownicy i przedstawiciele firm korzystających z Solidworks’a jak również wystawcy.
Konferencja Nowoczesnych Technologii jest coroczną okazją do wymiany doświadczeń z użytkownikami oprogramowania Solidworks z różnych środowisk – zarówno przedstawicieli firm, jak i studentów czy pasjonatów. To także jedyna w swoim rodzaju szansa na zapoznanie się z nowinkami technologicznymi ze świata projektowania CAD.