Relacja z II Krajowej Konferencji Naukowej w Pruszkowie

W podwarszawskim Pruszkowie właśnie skończyła się II Krajowa Konferencja Naukowa pod hasłem przewodnim „Szybkie prototypowanie. Modelowanie – Wytwarzanie – Pomiary„. Event ma charakter szerokiej platformy do wymiany doświadczeń  na temat analiz i badań  technologii addytywnych a także inżynierii odwrotnej. Centrum Druku 3D miało okazję być uczestnikiem drugiego dnia tego wydarzenia, obejmującego największą ilość wykładów.

O ile można powiedzieć, że pierwsza edycja wydarzenia przeszła trochę bez echa, to tym razem główny organizator (Politechnika Warszawska) postarał się o dużo szerszą promocję, przez co dotarł do niewspółmiernie większej ilości potencjalnych uczestników.

Konferencja miała miejsce w dwóch salach wystawowych, w których znajdowały się stanowiska firm z branży druku 3D takich, jak Bibus Menos, Materialise, Wadim-Plast czy Solveere. Główną część uwagi uczestników skupiała jednak sala konferencyjna – miejsce odbywania się wykładów podzielonych na sesje tematyczne.  A spektrum zagadnień poruszanych w prelekcjach było naprawdę szerokie – od skomplikowanych badań nad mikrostrukturą wydruków aż po praktyczne zastosowania technologii FDM.

hed6

Sensacyjnym wydarzeniem 1. dnia konferencji było wystąpienie prelegenta General Electric, Michała Prugarewicza. Szeroko przedstawił technologię druku 3D z metalu, wykorzystywaną w produkcji m.in. wlewów paliwowych do silników. Rozwiał także wątpliwości i odpowiedział na pytania w sprawie przejęcia dwóch potentatów europejskiego rynku druku z metali – Arcam AB i SLM Solutions.

hed1

Drugi dzień rozpoczęło wystąpienie Ralfa Frohwerka, dyrektor oddziału SLM Solution w Lübeck. Mówił o mnogości korzyści płynących z wykonywania części metalowych w technologii addytywnej – oszczędności czasu przy zachowaniu (a nawet polepszeniu) jakości produktu finalnego.

Interesujące okazało się również wystąpienie Mariusza Ambroziaka (Wadim Plast), w którym opowiadał o częściach wykonanych przez nadbudowywanie tzw. hybryd. Idea tej techniki polega na jak najpełniejszym wykorzystaniu możliwości zarówno technik klasycznych jak i addytywnych w celu zwiększenia efektywności procesu.

hed11

Niekoronowanym królem konferencji stał się druk 3D z metalu – reprezentanci firm niejednokrotnie podkreślali jego wyższość nad innymi technikami, prezentując kolejno swoje technologie (np. stapianie laserowe od Renishaw). Nie zapomniano jednak o trafnym nakreśleniu problemów, jakim obarczone są technologie addytywne oraz o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją (prezentacja Bibus Menos).

W kolejnych sesjach, której przedmiotem stały się badania obiektów wytwarzanych technikami przyrostowymi a także zastosowanie druku 3D w medycynie, głównymi prelegentami byli głównie pracownicy naukowi, którzy przedstawiali wyniki swoich prac.  Moją uwagę  jednak przykuł Jarosław Jaśkowiak (firma Fado), który tłumaczył jak zoptymalizować układy chłodzenia w formach wtryskowych. Rozwiązaniem problemu z odbiorem ciepłą okazała się być technologia addytywna i jej dowolność projektowania skomplikowanych kształtów.

hed13 hed12 hed16 hed14

Trzeci, ostatni, dzień to kolejna porcja wykładów (jednak już w znacznie mniejszym stopniu), a także sesja plakatowa projekt studentów z całej Polski. Kto wygra plebiscyt na najlepszą prezentację oraz na najlepszy poster? Dowiemy się niebawem.

hed3 hed4 hed10 hed9

Szybkie prototypowanie. Modelowanie – Wytwarzanie – Pomiary” jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem, gdzie zarówno naukowcy jaki przedsiębiorcy z branży mogą wymienić się doświadczeniami czy odczuciami na temat technologii addytywnych i i inżynierii odwrotnej. To zarówno świetne miejsce do zaprezentowania wyników swoich najnowszych badań jak i zaprezentowania nowości technologicznych przez firmy. Miejmy nadzieję, że doczekamy się kolejnej edycji imprezy, być może zakrojonej na jeszcze większą skalę.

hed2

Scroll to Top